Yunanistan’da orman yangını; Avrupa’dan uçak desteği

Yunanistan’ın Attika ve Korint bölgelerinde çıkan orman yangınlarıyla mücadele sürüyor. Avrupa Birliği Sivil Savunma Mekanizması’ndan yapılan açıklamada, İtalya ve Fransa’dan 4 yangın söndürme uçağının Yunanistan’a gönderildiği belirtildi.

Yunanistan’ın Attika ve Korint bölgelerinde çıkan orman yangınlarına hem havadan hem de karadan müdahaleler devam ediyor. Yunan İtfaiye Servisi’nden yapılan açıklamada, “Tüm ekipler, yangına gece boyunca müdahale etti. Batı Attika’da 5 uçak ve 8 helikopter yangına müdahale ediyor. Loutraki’deki yangına ise 4 uçak, 3 helikopterle müdahale ediliyor. Attika’da, Orta Yunanistan, Mora Yarımadası, Girit, Kiklad Adaları ve Kuzey Ege’de çok yüksek bir yangın riski beklenmektedir. Hem itfaiye hem de ilgili tüm Sivil Koruma kurumlarının güçleri olarak hepimiz teyakkuz halindeyiz” denildi.

Fransa ve İtalya’dan uçak desteği

Avrupa Birliği Sivil Savunma Mekanizması’ndan yapılan açıklamada, “Fransa ve İtalya’dan 4 yangın söndürme uçağı, ülkeyi vuran yangınlarla mücadeleye yardımcı olmak için Yunanistan’a uçuyor” ifadesine yer verildi.

İtalyan itfaiyesi Vigili del Fuoco’dan yapılan açıklamada, “Brüksel’deki Sivil Savunma Mekanizması’nın Yunan makamlarından aldığı destek talebinin ardından Sivil Savunma Dairesi, ülkenin bazı bölgelerini günlerdir etkisi altına alan büyük yangınlarla mücadele etmek üzere İtfaiye Teşkilatı’ndan 2 Canadair CL415 uçağının gönderilmesi talimatını verdi” dedi.  (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx