Tost Sevdalılarına Dev Hizmet: En İyi Tost Makinesi Nasıl Seçilir?

Sabah kahvaltılarının, atıştırmaların, ufak kaçamakların favorisi; tost. Ama iyi bir tost, içindeki malzemenin kalitesi kadar iyi bir tost makinesiyle de başlar. Bu yüzden doğru tost makinesi seçmek son derece önemli. Fakat çok da kolay değil. Hele de yüzlerce seçenek olduğunu düşünürsek.

Ama üzülmeyin, her şeyin olduğu gibi tost makinesi seçmenin de pratik bir yolu var. Mesele nelere dikkat edeceğinizi bilmek ve ihtiyacınızı iyi belirlemek. Gelin kafanız daha da karışmadan adım adım anlatalım.

Önce tost makinesi modellerinin farklarını anlayalım:

Tost makineleri genelde ev tipi ve sanayi tipi olarak ikiye ayrılıyor. Sanayi tipi tost makineleri genellikle işletmelerde kullanılan, ısıyı uzun süre tutabilen ve ağır makineler. Ev tipi makineler ise hepimizin bildiği, kısa süreli kullanıma uygun tost makineleri.

Tabii ki burada sanayi tipini evde kullanamazsınız ya da ev tipleri sanayi tipleri kadar iyi tost yapamaz diye bir durum yok. Daha küçük sanayi tipi modeller bulabileceğiniz gibi daha büyük ev tipi modeller de bulabilirsiniz.

Burada seçim yaparken ihtiyaçlarınızı iyi düşünmeniz gerekir. Örneğin kalabalık bir aileyseniz ya da ofisinizde kullanacağınız, sık kullanılacak bir tost makinesi arıyorsanız küçük boy sanayi tipi makineler seçebilirsiniz. Daha standart bir kullanımınız olacaksa da ev tipi modeller size daha uygun olacaktır.

Ürünün malzemesi de oldukça önemli

Tost makinelerinde malzeme kalitesi hem sağlık açısından hem de kullanım kolaylığı ve temizlik açısından oldukça önemli. 

Temizlemesi kolay bir ürüne ihtiyacınız varsa tercihinizi çıkarılabilir plakaları olan modellerden yana yapabilirsiniz. Bu modellerin plakaları genellikle granit, teflon ya da dökümden yapılır. Kullanımdan sonra kolayca çıkarıp temizleyebilirsiniz. Yani eğer kafanızda “Tost makinesi nasıl temizlenir?” gibi bir soru işareti varsa, cevabınız kısaca bu diyebiliriz.

Ama tabii belirtmekte fayda var. Sanayi tipi makineler de sökülüp temizlenebiliyor olmasına rağmen süreçleri daha zahmetli. Yani bu adımda, eğer pratiklik sizin için önemliyse sanayi tipinin üstünü çizebilirsiniz.

Döküm tost makinesi ısıyı uzun süre muhafaza etmesi ile bilinir. Granit tost makinesi gibi çeşitlerin öne çıkan özelliği ise yapışmaz olmalarıdır. Bu modeller daha çabuk ısınır ve pişirme işleminden sonra soğumaya geçerler. Yani malzeme seçimi kullanım şeklinizle ve ihtiyaçlarınız ile de bağlantılıdır. Önceliğinizin hangisi olduğunu düşünüp kararınızı buna göre verebilirsiniz.

Sadece tost mu yapacaksınız?

Tost makinelerinde ızgara gibi farklı çeşit yemekler de yapmak mümkün ama tabii ki eğer böyle bir beklentiniz varsa buna uygun bir model seçmelisiniz. Hem çıkabildiği maksimum sıcaklık, hem ısıyı koruma süresi hem de temizliğin kolay olması bu tür bir kullanımda önceliğiniz olmalı. 

Bu noktada farklı markaların farklı modellerini bulmak mümkün. Örneğin Karaca tost makinesi modelleri bakımından farklı ihtiyaçlara yönelik seçenekler sunuyor. 

Fiyatları da göz ardı etmeyin:

Herkesin konu bir şeyler almak olunca bir bütçesi var. Tost makinesi fiyatları da seçeceğiniz modelin sunduğu özelliklere göre değişkenlik gösteriyor. Bu sebeple seçiminizi yaparken bütçenizi de göz önünde bulundurmanız ve kendi fiyat aralığınızda bir ürüne yönelmeniz gerekiyor.

Evet gördüğünüz üzere yöntem belli: ihtiyaçlarınızı belirlemek ve size en uygununu seçmek. 

Kullanım amacı, kullanım sıklığı, pratiklik ve temizlik, fiyat aralığı. Bunlara vereceğiniz cevaplar eşittir yeni tost makineniz kısacası.

Bu noktada doğrudan herhangi bir tost makinesi tavsiye etmiyoruz ama yukarıda saydıklarımızı göz önünde bulundurarak, farklı kaynaklardan çeşitli tost makinesi önerisi ve kullanıcı yorumlarına da göz atarak kendinize en uygununu bulabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx