Lavrov’dan Gazze açıklaması: Bu, Batı’ya bir işaret gönderdi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Belarus’un devlet haber ajansı Belta’ya gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İsrail-Filistin çatışmalarına da değinen Lavrov, “Orta Doğu’da bir çatışma patlak verdi. İsrail’e karşı son derece kabul edilemez bir terör saldırısı düzenlendi; İsrail ise düzgün bir biçimde uluslararası insani hukuk tarafından yönlendirilmeden buna yanıt verdi” diye konuştu.

‘GAZZE’Yİ YOK ETMEDEN HAMAS’I YOK ETMEK MÜMKÜN DEĞİL’

İsrail’in saldırıya ‘yanıtının acımasız olacağını ve Hamas’ı yok edeceğini’ açıkladığını hatırlatan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Ancak, nüfusun çoğunluğunun sivil olduğu Gazze’yi yok etmeden Hamas’ı yok etmek imkansız” dedi.

‘Bunun Batı’ya bir işaret gönderdiğini’ savunan Lavrov, bu işaretin, ‘sadece Rusya’ya savaş alanında stratejik bir yenilgi yaşatmak istedikleri Ukrayna’yı değil, genel olarak güvenlik çıkarlarını emniyete almayı düşünmeleri gerektiği’ olduğunu savundu. Bu bağlamda ABD’nin daha önce yaptığı açıklamaları da hatırlatan Lavrov, şöyle devam etti:

“Özellikle ABD, ulusal güvenliğinin doğrudan Orta Doğu’daki duruma bağlı olduğunu söyleyegelmiştir. Eğer bu doğruysa, bahsettiğimiz Birleşmiş Milletler kararlarına uygun bir biçimde bir Filistin devleti kurma ihtiyacı ile ilgili görüşmelerin yapılmasını çok önce teşvik etmeleri gerekirdi.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx