CryptoQuant: Bitcoin ETF Onayı Bu Seviyelere Düşüş Getirebilir!

Veri sağlayıcısı CryptoQuant’a göre, bir spot Bitcoin ETF ürünün potansiyel onayı, beklentilerin aksine BTC fiyatı için olumsuz olabilir. Analistler, ‘haberi sat’ etkisiyle onayın ardından BTC’nin 32.000 dolara kadar düşmesini bekliyor.

Bitcoin ETF onayı fiyatı 32.000 dolara kadar düşürecek!

Kriptokoin.com’dan beklediğiniz üzere piyasa oyuncuları SEC’in bir spot Bitcoin ETF ürününü onaylamasını sabırsızlıkla bekliyor. Bununla birlikte, bir onayın BTC fiyatı için beklentilerdeki gibi pozitif etkisi olmayabilir. CryptoQuant, potansiyel bir “haber satma” olayından bahsediyor. Böyle bir durumda, traderların gerçekleşmemiş karlarının şu anda tarihsel olarak bir düzeltmeden önce gelen bir seviyede kaldığını söylüyor.

“Haberleri satmak” sermaye piyasalarında iyi bilinen bir terimdir. Varlık fiyatlarının, kaldıracın ve duyarlılığın bir yükseliş olayına doğru nasıl yükseldiğini, ancak fiyatların kısa bir süre sonra nasıl düştüğünü açıklar. Bunun nedeni, zeki traderların aşırı kalabalık long trade’den faydalanması, kaldıracı olanları tuzağa düşürmesi ve fiyat aleyhlerine döndükçe onları kapanmaya veya likide olmaya zorlamasıdır. Beklentiler, spot Bitcoin ETF onayının kurumlardan Bitcoin’e girişleri başlatacağı yönünde. Böylece tutarlı bir alım baskısı yaratacak. Piyasa oyuncuları bunu bir yükseliş olayı olarak algılıyor. CryptoQuant ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

Kısa vadeli Bitcoin sahipleri, tarihsel olarak fiyat düzeltmelerinden (kırmızı daireler) önce gelen %30’luk yüksek gerçekleşmemiş kar marjları yaşıyor. Dahası, kısa vadeli sahipler hala Bitcoin’i kârla harcarken, ralliler genellikle kısa vadeli kayıplar gerçekleştikten sonra geliyor.

CryptoQuant, Bitcoin fiyatının 32.000 dolara kadar düşmesinin mümkün olduğunu söylüyor. Bunun da kısa vadeli holder’ların gerçekleşen fiyatı olduğunu bekliyor.

Long Bitcoin pozisyonları için risk her zamankinden yüksek!

Capriole Investments da bir spot Bitcoin ETF ürününün potansiyel onayını değerlendiriyor. Analistler, bu süreçte “muhafazakâr portföy yönetiminin” mantıklı olduğunu söylüyor. Capriole, bu görüşüne ilişkin olarak şu açıklamayı yapıyor:

ETF çılgınlığı birkaç ay önce başladığından bu yana Bitcoin %60’ın üzerinde artış gösterdi. X.com’daki her insan ve köpeği 10 Ocak’ta ya da civarında bir onay beklerken, bu bölgede çok daha büyük volatilite olayları (yukarı/aşağı) beklemeye başlamalıyız. Bugün long Bitcoin pozisyonları için risk, birkaç hafta öncesine kıyasla çok daha yüksek.

Tarihsel perspektif de ‘haberi sat’ olayını doğruluyor

Bitcoin tarihinde, “haberleri sat” olayları yaygın. 2017’de BTC, CME’nin vadeli Bitcoin ETF ürünlerini listelemesinin ardından 20.000 dolara ulaştı. Ayrıca, 2021’de lider kripto para birimi, Coinbase’in halka arzını tamamlamasının ardından 65.000 dolara yükseldi. Ancak, sonraki aylarda zemin kaybetti. Yıla 16.000 dolardan başlayan Bitcoin şu anda 42.450 dolardan işlem görüyor. CoinMarketCap’e göre günlük işlem hacmi ise 80 milyar dolar seviyelerinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx