Bu İddia Doğru Mu? Saldırı 3 Gün Önceden Biliniyordu! Mısır, İsrail’i önceden uyardı mı?

İsrailli istihbarat birimleri, Hamas’ın saldırısı sonrası mercek altına alındı. Amerikalı Kongre üyesi Michael McCaul ise “Mısır İsrail’i saldırıdan 3 gün önce uyardı” dedi.

Amerikan Kongre Üyesi Michael McCaul, Kongre’de Orta Doğu ile ilgili bir istihbarat toplantısından sonra gazetecilere konuştu.

McCaul, “Mısır’ın üç gün önce İsraillileri böyle bir olayın olabileceği konusunda uyardığını biliyoruz” dedi. McCaul’e göre, asıl sorulması gereken soru ise uyarının hangi düzeyde yapıldığıydı.

Saldırıya ilişkin İsrail’e uyarı iddiası ilk olarak Amerikan Associated Press haber ajansına konuşan Mısırlı bir yetkili tarafından ortaya atılmıştı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise bu iddiaları yalanladı.

ABD merkezli haber ajansı Associated Press’e (AP) göre, isminin gizli kalmasını isteyen Mısırlı bir istihbarat yetkilisi de Filistinli grupların abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e başlattığı saldırı için İsrail’i önceden uyardıklarını söylemişti.

Mısırlı yetkili, Hamas ile İsrail arasındaki çatışmadan önce devam eden esir takası görüşmelerinde Tel Aviv’deki muhataplarını Gazze’deki durum hakkında uyardıklarını belirterek “Durumun patlama noktasına geldiği ve bunun çok büyük olacağı konusunda İsraillileri defalarca uyardık. Ama bunları hafife aldılar.” ifadelerini kullandı.

İsrail basınında, Filistinli silahlı grupların abluka altındaki Gazze Şeridi’nden düzenlediği ortak saldırıda ordu, güvenlik ve istihbarat teşkilatlarının büyük zafiyet gösterdiği eleştirileri yer almıştı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, ordunun halka bir açıklama borçlu olduğunu kabul etmiş ancak “şimdi bunun sırası olmadığını önce savaşacaklarını sonra soruşturacaklarını” söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx