YouTube Netflix’e rakip oluyor! Platformun ismi bile muhakkak oldu…

Amerikan devi Google‘a ilişkin çevrimiçi görüntü paylaşım ve toplumsal medya platformu YouTube, sonunda görüntü akış platformu bölümüne de giriyor.

Netflix, Amazon Prime, Disney Plus üzere şirketlere rakip olacağına kesin gözle bakılan platformun “Channel Store” ismini verdiği abonelik hizmetini yakın vakitte kullanıcılara sunacağı belirtildi.

Yaklaşık 2 yıldır gündemde olan abonelik sisteminin 2022’nin üçüncü çeyreğinde hayata geçeceği kaydedildi.

Google duyurdu: Görüşmelere başlandı

Shiftdelete.net’te yer alan habere nazaran Google’ın üst kuruluşu Alphabet, cümbüş bölümünde hizmet sunan şirketler ile platforma katılma konusunda görüşmelere başladığını duyurdu.

Konu hakkında açıklama yapan yetkililer, “YouTube’un yeni hizmeti olan Channel Store, akış hizmetleri için kusursuz bir pazarlama imkanı sunacak. Zira izleyiciler, YouTube’da fiyatsız olarak canlı yayınların yahut sinemaların fragmanlarını izledikten sonra kolay bir halde fiyatlı aboneliğini başlatacak.” dedi.

Pandemi devriyle birlikte başta içerik üreticiler olmak üzere cümbüş dalı süratle gelişti. 2021’de 371 milyar dolar bedele sahip olan görüntü akışı piyasası, bu yıl yaklaşık 473.4 milyar dolara yükseldi.

ABD’de kullanıma sunulacak

2022’nin üçüncü çeyreğinde hizmete gireceği kestirim edilen abonelik hizmeti, direkt Netflix, Amazon ve Apple üzere şirketlere rakip olacak. Analistler, görüntü akış hizmeti sunan platformların toplamda 600 milyondan fazla abonesi olduğunu kestirim ediyor.

Bununla birlikte, YouTube’un sunacağı hizmetin öteki şirketlere şirketlere rakip olma ve hatta onları geçme potansiyeline sahip olduğu belirtiliyor. Statista’ya nazaran platformun dünya çapında yaklaşık 2,6 milyar kullanıcısı var.

YouTube’un planlanan hizmetinin başlangıçta ABD’de kullanıma sunulacağı, lakin global olarak tanıtılacağı belirtiliyor. Görüntü akış hizmetinin dünya çapında kullanıma ne vakit sunulacağı şimdi bilinmiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.