UNICEF: Sudan’da her 3 çocuktan biri okula gidemiyor

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Çocukları Kurtarın Vakfı (Save the Children), yaklaşık 7 milyon Sudanlı çocuğun okula gidemediğini, 12 milyon çocuğun da eğitimlerini yarıda bırakma tehdidi altında olduğunu açıkladı.

Kuruluşlardan yapılan ortak açıklamada, “Sudan’da okul çağındaki her üç çocuktan biri olan yaklaşık 6 milyon 900 bin erkek ve kız çocuğu okula gitmiyor.” tabirleri kullanıldı.

Öğretmen ve altyapı yetersizliği nedeniyle 12 milyon çocuğun eğitiminin kesintiye uğraması ihtimalinden bahsedilen açıklamada, çocuk istismarı, sömürü ve silahlı kümelere iştiraklerin engellenmesi üzere fiziki tehlikelerden koruduğu için Sudan’da eğitimin hayat kurtarıcı olduğu ve bu sebeple Sudan devletinin çocuklara uygun bir eğitim ortamı sağlamasının gerekliliği vurgulandı.

Ortak bildiride, acil ve önemli tedbirler alınmadığı takdirde eğitim krizinin jenerasyonlar uzunluğu sürecek bir felakete yol açabileceği ikazında bulunularak, hükümetten eğitim sürekliliği ve uygun ortamın sağlanması ve okulların silahlı gruplarca denetim altına alınmaması için gerekli çalışmaları yapması istendi.

Yıllardır süren ekonomik krizin üstüne askeri ve sivil kanat ortasında yaşanan derin siyasi krizin akabinde gelen 25 Ekim 2021’deki askeri müdahale sonrasında ülkede sivil idare talebiyle başlayan protestolar sürüyor.

Sudan’da öğretmenler, düşük fiyatlar nedeniyle vakit zaman şovlar düzenliyor.

Dünya Besin Programı’ndan haziran ayında yapılan açıklamada, Sudan nüfusunun üçte birine tekabül eden 15 milyon insanın besin güvenliğinden yoksun olduğu belirtilmiş, tedbir alınmazsa açlık tehdidinin artabileceği ihtarında bulunulmuştu. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.