Ukrayna’dan tahliye edilen Ahıska Türklerinden oluşan 8. kafile Elazığ’a geldi

Dışişleri Bakanlığının tertibiyle ülkeden tahliye edilen 148 Ahıska Türkü, Elazığ Havalimanı’nda Vali Yardımcısı Abdulkerem Abbasoğlu’nun da bulunduğu grup tarafından çiçekler, bayraklar ve “Aziz Soydaşlarımız Güzel Geldiniz” yazılı pankartlarla karşılandı.

Havalimanının bekleme salonuna alınarak gereksinimleri giderilen gruptakiler, süreçlerinin akabinde otobüslerle yerleştirilecekleri Aşağıdemirtaş Süreksiz Konaklama Merkezi’ne götürüldü.

Kente gelen 8. kafileyle konaklama merkezine yerleştirilen Ahıska Türkü sayısı 1261’e ulaştı.

Ahıska Türklerinden Gülşen Serverova, AA muhabirine, Ukrayna’da savaştan ötürü büyük külfetler yaşadıklarını söyledi.

Ana vatana dönmelerini sağlayan devlet yetkililerine teşekkür erden Serverova, “Türkiye’de olduğum için çok memnunum. Ukrayna’da savaşla birlikte çok zorluk yaşadık. Çok şükür kurtulduk. Yurdumuza kavuştuk.” diye konuştu.

Emine Muratoğlu (9) da savaş içindeyken Türkiye’ye gelmeyi hayal bile demediğini, her gününün endişe içinde geçtiğini anlatarak, “Savaşın içinde daima Türkiye’ye geleceğim günü düşünüyordum. Orada daima endişe içindeydik. Burada bizi çok âlâ karşıladılar. Birinci başlarda Türkiye’ye gelemeyeceğimizi düşünüyorduk. Artık Türkiye’mize getirdiler bizi. Biz çok memnun olduk. Allah razı olsun.” dedi.

Zara Alhayal da bir anda kendilerini savaşın içinde bulduklarını lisana getirerek, “Savaştan kaçıyoruz. Vatanımıza geri döndük. Burası benim çocuklarımın vatanıdır. Müslüman, Müslümana sahip çıktığı için çok mutluyuz.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.