Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’den sıcak çağrı! Hitler hatırlatması

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy yaptığı son dakika açıklamasında orduya halkı davet etti. Zelenski ‘Devletinizi savunmak için hazır olun’ diyerek direniş çağrısı yaptı. Zelenski Putin için Hitler benzetmesiyle “Naziler gibi saldırdı” dedi

Ukrayna lideri Zelensky, yaptığı son açıklamasında bu tarihin dönüm noktası olduğuna dikkat çekerek tüm halkı desteğe çağırdı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy şunları söyledi:

-Ordu ağır saldırılarla karşı karşıya. Düşman bize zarar vermeye çalışıyor. Hava saldırılarıyla karşı karşıya kaldık. Bence yalnızca bu değil biz savunma silahları kullanıyoruz kendi egemenliğimizi savunabilmek için. Ukrayna’nın her vatandaşı halkımızın geleceğini belirleyecek. Ukraynalıları ordumuza katılmaya çağırıyorum. Ülkemizi savunmak için kanınıza ihtiyacımız var.

-Bu sabah tarihe yazıldı. Biz Rusya ile diplomatik ilişkilerimizde sıkıntıyı gördük. Ukraynalılara göre bağımsızlığımız en önemli değer. Rusya devletimize saldırdı. Bu Almanya’nın ikinci Dünya Savaşı’nda yaptıklarına bile benzemiyor. 2. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası gibi saldırdılar. Bugünden itibaren Rusya kötücül olarak anılacaktır.

Büyükelçilik boğazların kapatılmasını istemişti

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, yaptığı açıklamada Türkiye’ye böyle seslendi: “Hava sahası ve Boğaziçi ve Çanakkale’nin Rus tarafına kapatılması için Resmi talebimizi Türk tarafına ilettik.”

Nükleer tehdide dikkat çeken Bodnar sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgemizin tarihinde ilk defa nükleer silaha sahip bir devlet başka egemen bir devlete karşı açık bir savaş başlatıyor. Türkiye’nin, boğazları Rus gemilerine kapatmasını istiyoruz” “Tüm maskeler indirildi şu an savaş halindeyiz” diyen Bodnar Türkiye’nin Rusların hisselerine el koyması gerektiğini de ekledi. “Nükleer silah sahibi bir devlet ilk kez açık savaş başlattı.” diyen Bodnar, Ukrayna’ya yardım edilmesini istiyoruz, savunma kaynaklı askeri yardım istiyoruz. Mali yardım istiyoruz.” dedi.

Büyükelçi, “Umuyoruz ki Türk halkı, Ukrayna’nın bu haklı davasını destekleyecektir” şeklinde konuştu. Bodnar yaptığı ikinci açıklamasında Rusya’nın “fake news” yani yalan haber yaydığını söyleyerek internette yapılan açıklamalara dikkat edilmesini istedi. Ukrayna’nın savunma ve güvenlik sisteminin çalıştığını ve durumun kontrol altında olduğunu belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.