Türkiye’deki Ehliyetle İtalya’da Araba Kullanabileceksiniz

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında hem Türkiye’yi hem de İtalya’yı ilgilendiren bir kanun yer aldı. “Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Olarak Tanınması ve Değişimine İlişkin Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İtalyan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun” isimli kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bugün itibarıyla yürürlüğe giren kanun, adından da anlaşılabileceği üzere İtalya ile Türkiye arasında yeni bir dönem başlatıyor. Kanuna göre Türkiye’den alınan ehliyetler İtalya’da, İtalya’da alınan ehliyetler ise Türkiye’de geçerli olacak. Bu iki ülke arasında seyahat edenler, gittikleri yerlerde hiçbir kısıtlama olmadan otomobil kullanabilecekler.

Geçtiğimiz yıl anlaşmaya varılmıştı

Aslına bakacak olursak bu yeni bir gelişme değil. Türk ve İtalyan hükümetlerinden yetkili isimler, 5 Temmuz 2022 tarihinde bu konuyla ilgili anlaşma imzalamışlardı. İşte o anlaşma, bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

Aslında 1968 yılında, uluslararası çapta “Karayolu Trafiği Konvansiyonu” isimli bir oluşum kurulmuştu. Dünya çapında 93 ülkenin yer aldığı oluşum kapsamındaki tüm ülkeler, birbirlerinin sürücü belgelerini kabul etmişti. Ancak üye ülkelerin birinden başka birine giden bir bireyin, ne kadar süre boyuna araç kullanabileceği ülkelerin özeline bırakılmıştı.

Şu ana kadar Türkiye’den alınan sürücü belgelerinin İtalya’da geçerliliği 6 aydı. İtalya ile imzalanan anlaşma, süre sorununu ortadan kaldırmış oldu. Ayrıca bu anlaşma ile Türkiye’de kamyon veya iş makinesi gibi özel eğitim gerektiren araçları kullanan vatandaşlar, aynı işi İtalya’da da yapabilir hale geldiler.

5 Temmuz 2022 yılında imzalanan anlaşmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir