Türkiye’de birinci Maymun Çiçeği olayı tespit edildi

Önce Afrika daha sonra ise dünyanın dört bir yanında görülmeye başlanan Maymun Çiçeği olayları bu sefer Türkiye’de görüldü. 

BAKAN KOCA: BİR HASTAMIZDA TESPİT EDİLDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir hastada maymun çiçeği olayının tespit edildiğini açıklayarak hastanın genel durumu ve hastalığın bulaşma yollarıyla ilgili bilgi verdi.

Bakan Koca, “Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, öbür bir hadiseye rastlanmadı. BİLİNDİĞİ ÜZERE, bu hastalık teneffüs yoluyla değil, yakın fizikî temasla bulaşıyor.” dedi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Enfekte hayvandan insanlara ısırık, tırmalama, hayvanın kan ve beden sıvılarıyla yahut etiyle temas, lezyonlara direkt temas yahut tüm bunlarla kirlenmiş cansız malzemeden temasla bulaşır. Beşerden beşere bulaşma ise büyük teneffüs salgısı damlacıklarıyla olur. Büyük damlacıklar uzak aralara gidemediğinden beşerden beşere bulaşma için uzun vadeli ve yakın temas gerekir. Bu da Covid-19’a emsal büyük salgınlar yapmasını engelleyebilecek bir özelliktir. Bulaşma yakın temas ve damlacıklarla olduğundan kesin olmamakla birlikte cinsel yolla bulaşın da olduğu düşünülmektedir. Son görülen olayların bir kısmının bu yolla bulaştığı bildirilmiştir.

Afrika dışında son 50 yılda yaşanan en büyük salgın olan hastalığın nasıl bulaştığını da DSÖ yetkilileri açıkladı. Dünya Sıhhat Örgütü’nün yayılan hastalıklar ünitesinden sorumlu yöneticisi Maria Van Kerkhove, “Bulaşma hakikaten deriden deriye temas ile bulaşıyor. Şu ana kadar hastalık bulaşanlar bu durumu hafif atlatıyor” dedi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BELİRTİLER GÖSTERİYOR?

Wallace, virüsün tipik belirtilerinin birinci olarak ateş ve şişmiş lenf düğümleri olduğunu akabinde ise deride döküntü olduğunu belirtti. Lakin bu salgında semptomların değişkenlik gösterebildiğinin de altını çizdi.

NE KADAR ÖLÜMCÜL?

Bilim insanlarının geçmişte yaptıkları açıklamalara nazaran maymun çiçeği virüsü, çiçek hastalığına benziyor ve genelde hafif geçiyor. Hastalık birkaç hafta içerisinde kendi kendine büsbütün geçebilirken buna karşılık kimi durumlarda çok ağır geçebiliyor. Batı Afrika’da bu hastalığın vefata sebebiyet verdiğine dair kayıtlar mevcut.

MAYMUN ÇİÇEĞİ TEDAVİSİ NEDİR?

Herhangi bir salgının önüne geçmek için, aşı yapılması kıymetli bir adım. Çiçek hastalığına karşı geliştirilen aşıların maymun çiçeğine karşı yüzde 85 müdafaa sağladığı da biliniyor.

Öte yandan antiviral ilaçların da tesirinin olduğu aktarıldı.

SALGINA YOL AÇAR MI?

Maymun çiçeği virüsünün belirti göstermesi bir avantaj. Belirtiler ortaya çıktığında hastalar izole edileceğinden Covid-19 üzere büyük salgınlar yapamayacağı öngörülüyor.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.