TikTok fenomeni Khaby Lame, Müslüman ve Hafız olduğunu açıkladı

Kısa müddet evvel Tiktok’ta en çok takip edilen Charli D’Amelio’yu tahtından indiren Khaby Lame, İtalyan medya kuruluşu La Repubblica’ya konuştu.

Röportajın bir kısımda “Gittiğin okul İslam’la alakalı mıydı?” sorusuna; “Evet, gittiğim okul İslam okuluydu. Ben bir Müslümanım. Kur’an’ın tüm ayetlerini ezberlemiştim” dedi.

İTALYA 21 YILDIR VATANDAŞLIK VERMİYOR

TikTok’ta en çok takipçi sayısına sahip olan Khaby Lame, verdiği bir röportajda 21 yıldır İtalya’da yaşamasına karşın hala vatandaşlık alamadığını lisana getirdi. Lame’in bu bahisteki şikayeti yabancıların vatandaşlık haklarıyla ilgili tartışmaları da tekrar gündeme getirdi.

TikTok’ta yaklaşık 143 milyon takipçiyle doruğa yerleşen Senegalli asıllı İtalyan toplumsal medya fenomeni Khaby Lame, yakın vakitte verdiği bir röportaj ile yabancıların vatandaşlık haklarıyla ilgili tartışmaların gündeme gelmesine neden oldu.

22 yaşındaki Lame, La Repubblica gazetesine verdiği röportajda yaklaşık 21 yıldır İtalya’da yaşamasına ve eğitim almasına karşın İtalya’nın katı vatandaşlık maddeleri yüzünden hala vatandaşlık alamadığını lisana getirdi.

“YILLARDIR BEKLİYORUM”

Henüz bir yaşındayken ailesiyle birlikte Senegal’den İtalya’ya taşınan ve 21 yıldır İtalya’da yaşayan fenomen, verdiği röportajda vatandaşlık maddeleriyle ilgili fikirlerini şu sözlerle lisana getirdi:

“Bunca yıldır İtalyan kültüründe yaşamış ve büyümüş olan birinin hala vatandaşlık hakkına sahip olmaması adil değil. 20 yıldır İtalyan olmak için bekliyorum.”

“BAŞVURUN KABUL EDİLDİ” AÇIKLAMASI

TikTok yıldızının bu kelamları üzerine, İtalya Meclisi Üyesi Carlo Sibilia, Twitter’dan Lame’e vatandaşlık müracaatının kabul edildiğini ve yakın vakitte yemin merasimiyle İtalyan vatandaşlığı alabileceğini belirten bir bildiri paylaştı.

“BAŞVURUN KABUL EDİLDİ” AÇIKLAMASI REAKSİYONLARA NEDEN OLDU

Ancak bunun üzerine toplumsal medyada insanlardan Lame’in milyonlarca takipçisi olduğu için özel muamele gördüğü tarafında yansılar gelmeye başladı.

LAME DE YASANIN HERKES İÇİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTEDİ

Lame de bunun üzerine, sadece kendi meselesinin çözülmesini istemediğini, İtalya’daki yaklaşık bir milyon çocuğu ve genci ilgilendiren vatandaşlık hakkı maddelerinin değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

İtalya’daki mevcut kanunlara nazaran İtalya’da doğan çocuklar fakat ebeveynlerden birinin İtalyan olması durumunda vatandaşlık alabiliyor.

Her iki ebeveyni de yabancı olan çocuklar, lakin 18 yaşını doldurduktan sonra vatandaşlık başvurusu yapabiliyor, lakin bu müracaat sonrasındaki bekleme müddetlerinin uzunluğu şikayetlere yol açıyor.

KHABY LAME KİMDİR?

Senegal’de doğup ailesiyle İtalya’ya göç eden Lame, TikTok’un en çok takip edilen şahsı olmayı başardı. Lame böylelikle, dünyanın en çok takip edilen TikTok içerik üreticisi 142,3 milyon takipçili Amerikalı Charli D’Amelio’nun bu unvanını da elinden aldı.

İtalya’nın Chivasso kentinde yaşayan Lame, TikTok hesabını, Mart 2020’de Kovid-19 salgını nedeniyle işsiz kaldığı devirde açmıştı.

“Sessiz komedyen” olarak da bilinen Lame, kolay işlerin karmaşık yollarla imalini gösteren TikTok görüntülerini tiye alan skeçler çekiyor.

TikTok’ta 2,3 milyar beğenisi bulunan ve “khaby.lame” ismiyle tanınan Lame, görüntülerinde yalnızca jest ve mimiklerini kullanıyor, hiç konuşmuyor.

Binance, TikTok fenomeni Khaby Lame ile ortak oldu

Khaby, tek söz konuşmadan karmaşık durumların, aslında ne kadar kolay yollarla aşılabileceğine dair görüntüler sunarak bir TikTok toplumsal medya fenomeni oldu.

İçerik oluşturucu, Web3’ü çevreleyen birtakım problemleri ortadan kaldırmak için ticari marka yeteneğini kullanacak ve özel takas edilemez token (NFT) koleksiyonlarının oluşturulması konusunda Binance ile işbirliği yapacak.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.