Sudan’da ateşkes umudu suya düştü

AFRİKA ülkesi Sudan’da, Ekim 2021’den beri ülkeyi birlikte yöneten ancak paramiliter güçlerin ordu çatısı altına alınması sürecinde anlaşmazlığa düşen iki komutanın savaşı sürüyor. Ordu komutanı Abdulfettah el-Burhan ile paramiliter güç Hızlı Destek Kuvvetleri’nin (HDK) lideri Muhammed Hamdan Dagalu arasındaki çatışmalar dördüncü güne taşınırken, ilan edilen 24 saatlik ateşkes kısa süre sonra bozuldu.

BLINKEN TELEFON ETTİ

Taraflar dün öğleden sonra, uluslararası kamuoyundan gelen baskının da etkisiyle, 24 saatlik ateşkeste uzlaştıklarını bildirdi. Çatışmalara ara kararı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın her iki komutanla yaptığı telefon görüşmelerinin peşinden geldi.

Blinken’ın müdahalesi Amerikan diplomatlarının bulunduğu konvoya ateş açılmasını izledi. Saldırıdan paramiliter güçleri sorumlu tutan Blinken, her iki komutanı ayrı ayrı arayarak, “Diplomatlarımıza yönelik saldırı kabul edilemez” dedi.

ÇOK KISA SÜRDÜ

Ancak sivillerin tahliyesi için umut olan 24 saatlik ateşkes başladıktan kısa süre sonra bozuldu. Başkent Hartum başta olmak üzere pek çok şehirde taraflar çatışmayı sürdürürken, HDK bozulan ateşkesten Sudan ordusunu sorumlu tuttu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antony Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric, “Çatışmaların gerçek anlamda durduğuna dair hiçbir işaret yok” açıklamasında bulundu. Geçen pazar başkentte sivillerin geçişi için ilan edilen 3 saatlik ateşkese de uyulmamıştı.

Ülkede sağlık hizmetlerine erişimin neredeyse imkânsız olduğunu bildiren Dünya Sağlık Örgütü’ne göre cumartesiden beri en az 270 kişi öldü, 2600’den fazla kişi de yaralandı.

Öte yandan başkent sakinleri yağma yaşandığını bildirdi. Haber ajansı AP’ye göre, HDK üniformalı kişiler market ve mağazalardan cep telefonları dahil birçok eşya çaldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*