Reuters: Seçimler yaklaşırken Erdoğan diplomatik kazanımlara oynuyor

Reuters’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son zamanlardaki diplomatik hareketliliği hakkında bir tahlil yayımlandı.

Analize nazaran, Erdoğan’ın son vakitlerde elde ettiği tahıl mutabakatı, Biden’dan F-16 kelamı, bölgesel güçlerle yakınlaşma üzere “diplomatik zaferler,” yaklaşan seçimler için de bir strateji.

Reuters’da yayımlanan tahlilden öne çıkan satır başları şöyle:

“Tahıl mutabakatıyla taçlanan bir dizi diplomatik zafer, Türkiye ekonomik krizle boğuşurken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı biraz rahatlatıyor.

Erdoğan, yaklaşık 20 yıllık iktidarının en güç seçimlerine hazırlanırken, gözünü de global sahneye dikti. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeden bir gün sonra miting sırasında “Türkiye siyasi, askeri ve diplomatik açıdan en güçlü devrini yaşıyor” dedi.

Enflasyonun yüzde 79’a yükselmesi ve TL’nin aralık ayındaki döviz krizi sırasında gördüğü rekor düşüş üzere ekonomik ezalar, ülkenin milletlerarası alandaki kazanımlarıyla çelişiyor.

Muhalifler, yüksek enflasyona karşın faiz indirilmesi ve 2019’dan bu yana üç Merkez Bankası Başkanı’nın misyondan alınması üzere, cari açığı artıran ve ekonomiyi dış finansmana bağımlı hale getiren Erdoğan’ın alışılmışın dışında iktisat siyasetlerini suçluyor. Erdoğan ise, ihracata, üretime ve yatırıma öncelik veren iktisat siyasetlerinin meyvelerini 2023’ün birinci çeyreğinde vereceğini söylüyor.

YAKLAŞAN SEÇİMLER

Yaklaşık bir asır evvel Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş Türkiye’yi kurmasından bu yana en uzun müddet misyonda bulunan önder olan Erdoğan, Haziran 2023’e kadar yapılması gereken parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle karşı karşıya.

Geçen hafta Metropoll tarafından yapılan bir anket, AK Parti’ye verilen dayanağın hafif bir artışla yüzde 33.8’e yükseldiğini tespit etti. Erdoğan, muhalefet partilerinin gevşek bir ittifakıyla karşı karşıya fakat anketler onun muhalefet adaylarının gerisinde olduğunu gösteriyor.

Seçmenin en kıymetli kaygıları, iktisadın durumu ve 3,6 milyon Suriyeli mültecilerin varlığı.

Ana muhalefet CHP’nin milletvekili ve Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı olan Erdoğan Toprak, “Hükümet, ülkeyi içine sürüklediği ekonomik felaketi örtbas etmek için dış politikayı araç olarak kullanıyor ve içeride ‘diplomatik zafer’ öyküleri anlatıyor” dedi. Toprak, Erdoğan’ın diplomatik cephede bile “ülkemizin onurunu zedeleyen ve onu zayıflığa sürükleyen” ödünler verdiğini söyledi.

BÖLGESEL GÜÇLERLE YAKINLAŞMA

Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin aracılık ettiği tahıl mutabakatı, Erdoğan’ın Nordik ülkelerinin iştiraki konusunda NATO’dan ödünler alması ve Orta Doğu’daki öteki güçlerle yakınlaşmasının akabinde geldi.

Erdoğan, haziran ayında ABD Lideri Joe Biden’dan Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarının satışını destekleyeceği kelamını de aldı.

2013’te hükümet aykırısı büyük protestolardan ve 2016’da bir darbe teşebbüsünden sağ kurtulan Erdoğan, gereksinim duyulan yabancı fonları çekme umuduyla başka Orta Doğulu güçlerle bağlarını onarmaya çalıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Katar ve Günet Kore; Ankara ile toplam 28 milyar dolarlık swap mutabakatı yaptı. Türkiye ayrıyeten Suudi Arabistan, Mısır ve İsrail ile ilgileri geliştirmek için atılımlar de yaptı.

AK Partili bir yetkili, “Seçmenler diplomasinin yararlarının farkında. Vakit zaman iktisattan ya da mültecilerden şikâyet ediyorlar lakin tesirli bir Türkiye’nin devamı için Erdoğan’a oy verecekler” dedi.

Türkiye, Rus işgalini eleştirerek ve Ukrayna’ya silah sağlayarak bir istikrar kurmaya çalışırken, Rusya’ya yaptırım uygulama konusunda Batı’ya katılmayı reddediyor ve bu duruşun arabuluculuk gayretlerinin sonuç almasına yardımcı olduğu belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.