OpenAI şartları kabul etti… ChatGPT İtalya’da yeniden kullanıma açıldı!

İtalya, ChatGPT’nin kullanıcı verilerini nasıl işlediği ve kaydettiği konusundaki endişelerini dile getirdikten sonra Mart ayı sonunda siteyi engellemişti.

OpenAI’ın sözcüsü tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, yapay zeka (AI) chatbotu ChatGPT’nin, sahiplerinin veri gizliliği endişelerini gidermesinin ardından İtalya’daki kullanıcılara bir kez daha sunulduğunu söyledi.

HANGİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI?

İtalya’nın veri koruma otoritesi Garante, ChatGPT’nin “Avrupalı kullanıcılar için geliştirilmiş şeffaflık ve haklarla” eski haline getirildiğini söyledi.

Bu hamle, sohbet robotunu geliştiren ABD merkezli ve Microsoft destekli OpenAI şirketinin çeşitli veri gizliliği koşullarına uymak için değişiklikler yapmasının ardından geldi.

Değişiklikler, sohbet robotunun kullanıcı verilerini nasıl işlediğine dair OpenAI’nin web sitesinde şeffaflığın artırılmasını da içeriyor.

VERİLERİN İŞLENMESİ KULLANICILARIN TERCİHİNE BIRAKILDI

Platform artık kullanıcılara, konuşmaların ChatGPT’nin algoritmalarını eğitmek için kullanılması seçeneğini kapatabilmek de dahil olmak üzere belirli devre dışı bırakma hakları da veriyor.

Sitede artık 13 yaşından küçük çocukları korumaya yönelik kontroller de bulunuyor ve siteye İtalya’dan erişenler için yaş doğrulaması getiriliyor.

İtalya’daki düzenleyici kurum tarafından yapılan açıklamada “ChatGPT İtalya’daki kullanıcılarımız için tekrar kullanılabilir. Onları tekrar ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz ve kişisel verilerini korumaya kararlıyız” denildi.

Sitede ayrıca artık kullanıcıları ChatGPT’nin “kişiler, yerler veya gerçekler” hakkında yanlış bilgi üretebileceği konusunda uyaran bir bildirim de bulunuyor.

CHATGPT İTALYA’DA NEDEN YASAKLANMIŞTI?

İtalya, Mart ayı sonunda ChatGPT’ye karşı harekete geçen ilk Batılı ülke olmuştu.

Ülkenin veri koruma gözlemcisi, geliştiricilerinin sitenin algoritmalarını eğitmek için kullanıcıların kişisel verilerinin depolanmasını ve toplanmasını haklı gösterecek yasal bir dayanağı olmadığını söyledi.

Yetkililer ayrıca platform tarafından üretilen yanlış bilgilerin düzgün bir şekilde ele alınmadığı ve özellikle çocukların “kesinlikle uygun olmayan cevaplara” karşı savunmasız olduğu eleştirisinde bulundu.

Bu nedenlerin ardından İtalya hükümeti, teknoloji firması OpenAI’a birtakım kurallar sunmuş ve ülke genelinde hizmet vermesini engellemişti.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir