NATO doruğu sona erdi! Lider Erdoğan dünya başkanlarına sesleniyor

  • Erdoğan, “NATO’nun, terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle çaba kararlılığının ortaya konulması değerlidir. Fakat bu kararlılık kağıt üzerinde kalmamalıdır.” ifadelerini kullandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaklaşık 40 yıldır bölücü terörle gayret eden, binlerce evladını teröre kurban vermiş bir ülke olarak oyalamalara tahammülümüz kalmamıştır.” dedi.

NATO Başkanlar Zirvesi’nin kapanış oturumuna katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IFEMA Kongre Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İttifakımızın Ukrayna’ya dayanağı tamdır. Tüm gayretlerimiz ateşkes içindir” dedi. 

Zelenski ve Putin ile temas halinde olduğunu belirten Erdoğan, tahıl koridoru ile ilgili plana dair detayları iştirakçi ülkelerle paylaştığını bildirdi. 

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu formda:

NATO Madrid Doruğu’nun biraz evvel sona eren oturumlarla birlikte tamamladık. NATO tarihinin en değerli doruklarından birini tamamlamış durumdayız.

Öncelikle Kral 6. Felipe ve Başbakan Sanchez’e başarılı tertip için şükranlarımı sunuyorum. Genel Sekreter Stoltenberg’e ayrıyeten telşekkür ediyorum.

‘DRAMIN VE GÖZYAŞININ DİNMESİ İÇİN EFOR GÖSTERMELİYİZ’

İnsani dramın ve gözyaşının dinmesi için gayret göstermeliyiz. Diplomatik girişimlerimizi yoğunlaştırmalıyız.

Zirvenin dün gerçekleştirdiğimiz birinci oturumunda Sayın Zelenskiy bizlere hitap etti. Sürecin başından bu yana kendisi ile yakın diyalogumu sürdürüyorum. Tıpkı vakitte Sayın Putin ile de temas halindeyiz. Tüm gayretlerimiz barış içindir. Çatışma arttıkça ne yazık ki can kaybı da artmaktadır.

Türkiye olarak adil bir barışın kaybedeninin olmayacağına inanıyoruz.

İstanbul süreci ile yeşeren umutları devam ettirmemiz gerekiyor. Elinin taşının altına koyabilen bir mütefik olarak rolümüzün takdirle karşılandığını gördük.

Önceliğimiz bu krizin insani tesirlerinin en aza indirilmesi. Ukrayna tahılının Karadeniz limanlarından ihracına yönelik BM planına yönelik katkılarımızı paylaştım.

‘TÜRKİYE GELECEK VİZYONUNDA KELAM SAHİBİ MÜTTEFİKLER ORTASINDA YER ALACAKTIR’

Zirvede uluslarası kamuoyunun en dikkat çeken hususlarından biri stratejik konseptti. Bu yeni belge NATO’nun temelini oluşturan birlik temellerini yine inşa etmiştir. Bu sene ittifaka iştirakinin 70. yılını kutlayan ve NATO içerisindeki aktif rol ile Türkiye şüphesiz gelecek vizyonunda da kelam sahibi müttefikler ortasında yer alacaktır.

‘BUGÜN BİZE KARŞI KULLANILAN SİLAHLARIN YARIN ÖTEKİ ÜLKELERE KULLANILMAYACAĞININ GARANTİSİ YOKTUR’

Bu kararlılık kağıt üzerinde kalmamalıdır. Terör örgütleri ortasında hiçbir ayrıma gitmeden çabanın tam bir dayanışma içerisinde sürdürülmesi mecburidir. İkili temaslarımda da bu mevzunun Türkiye için ne kadar hassas olduğunu vurguladım. Temizlerin canları ve kanları üzerinden ikbal devşirmeye çalışan çeteler hepimizin düşmanıdır. Bugün bize karşı kullanılan silahların yarın öbür ülkelere karşı kullanılmayacağının hiçbir garantisi yoktur.

Son günlerde PKK ve uzantılarının en küçük bir müdahale karşısında sergilediği pervasızlıklar bunun en açık örneğidir. Müttefiklerimizden kelamda değil hareketlerinde de gerçek bir dayanışma beklediğimizi vurguladım.

Türkiye’nin gayretinin vurgulayan bir görüntüyü müttefiklerimizle izleme fırsatı buldum. Gelinen noktada hepimiz şu gerçeği görüyoruz: Şayet NATO’nun güvenilirliğini korumak istiyorsak, terörle çabada daha net dengeli ve samimi adımlar atmamız koşul.

‘TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI’

Yaklaşık 40 yıldır bölücü terörle çaba eden, binlerce evladını teröre kurban vermiş bir ülke olarak oyalamalara tahammülümüz kalmamıştır.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN ÜYELİĞİ

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda yaşananlar da Türkiye’nin hassasiyetlerini ortaya koymuştur. Salı günü imzalanan mutabakat muhtırasının, Türkiye’nin hassasiyetlerinin anlaşıldığı olarak görüyoruz. Fakat bu başlangıçtır. Bu muhtıradaki bahislerin uygulanmasını takip edecek adımımızı buna nazaran atacağız.

‘DİPLOMATİK BİR ZAFERDİR’

Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasında imzalanan muhtıraya bu açıdan bakmanın daha kıymetli olacağına inanıyorum. Elbet bu muhtıra kuvvetli müzakere sürecinden sonra elde edilmiş diplomatik bir zaferdir.

’73 TERÖRİSTİ İADE ETME KELAMI VERDİLER’

Türkiye PKK ve uzantıları ile tam işbirliği, gayrette dayanışma, PYD-YPG ve FETÖ’ye takviye sağlamama taahüdü, savunma endüstride ambargolara gidilmememesi ve işbirliğinin artırılması, terör suçlularının iadesi konusunda adım atılması ki İsveç 73 teröristi iade etme kelamı verdi.

Muhtıranın uygulanmasını takip emeliyle daimi bir sistem kurulmasına da karar verildi. Türkiye’ye yönelik terör propagandalarının engellenmesi konusunda sağlam garantiler almıştır. Böylelikle Türkiye’nin birinci günden itibaren lisana getirdiği hassasiyetle güçlü muhtıraya girmiştir. Türkiye ve NATO ile birlikte bu muhtıranın kazananı İsveç ve Finlandiya halklarıdır. Bu karar bu ülkelerin halklarının barış huzur ve güvenliğine de katkı yapacaktır.

Madrid tepesinin yeni bir periyodun kapısını aralamasını temenni ediyoruz. Sizleri tekrar hürmetle selamlıyorum.

Gerek Sayın Putin ile gerek Sayın Zelenskiy ile bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta başında telefon diplomasisini sürdüreceğiz. Koridoru işletme çabasına çalışacağız. Gemilerimiz ile bu eserlerin tahliyesinin ve üçüncü ülkelere naklini sağlamaya uğraş edeceğiz.

SORU-CEVAP

Biraz evvel Biden kendi basın toplantısında sizinle görüştüğünü ve satışı desteklediğini ve Kongre’den çıkması konusunda emin olduğunu söyledi. Size Kongre’den çıkması konusunda kelam verdi mi? Siz bu mevzuda Kongre’den emin misiniz?

Biliyorsunuz parlamentolar problemleri süreçlerin yaşandığı yerlerdir. bu mevzuda Sayın Lider elinden gelen adımları atacağını söyledi. benim de geniş bir takımım ABD’deydi. Gerekli görüşmeleri yaptılar. Orada cumhuriyetçilerle görüşme yapmak suretiyle deesteğini almamız halinde Sayın Biden’ın uğraşları sonuç bulacaktır. O yüzden gecikmeden ayrıyeten bir heyeti de göndereceğiz.

İsveç ve Finlandiya ile yapılan muahede konusunda süreç nasıl olacak. Adımların atıldığını görmezseniz tekrar veto hakkınızı kullanacak mısınız?

Tekrar gerek yok. Biz parlamentomuzda bu işi geçirmezsek bu iş yürümez. Onlar bu gçrevlerini yerine getirmeleri halinde biz ne yaparız, parlamentoya göndeririz. Lakin getirilmezse bunun gönderilmesi kelam konusu değil.

İsveç de biliyor Finlandiya da biliyor. Öncelikle bu PKK, YPG, FETÖ’nün silinip atılması lazım.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.