Murat Kurum’dan Atatürk Havalimanı’na yapılan Millet Bahçesi tenkitlerine cevap

Etraf, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, Habertürk’te Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı.

Millet Bahçesi’ne çevrilmek üzere çalışmaların başlatıldığı Atatürk Havalimanı’ndaki durum, tartışmaların odağı oldu.

Bakan Kurum, tartışmalarla ilgili şu karşılığı verdi:

“İstanbul’umuzun daha da yeşillenmesini istiyoruz”

“İstanbul’a biz gözümüz üzere bakıyoruz. İstiyoruz ki İstanbul’umuz daha yeşil olsun, trafik sorunu çözülsün, gelecekle ilgili bir tasamız olmasın. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız nitekim çevreci bir önder.

“On binlerce ağaç dikilecek bir proje bu”

2013 yılından beri konuşulan bir proje bu. On binlerce ağaç dikilecek bir proje bu.

“Eleştirebilirsiniz lakin bu kadar yapamazsınız”

Sayın Kılıçdaroğlu çıkıyor diyor ki ‘Burayı ranta açacaklar, Atatürk Havalimanı yıkılıyor, buralar Katarlılara satılacak. Burayı yıktırmayız, yapanı tehdit ederiz, efendim hesap soracağız’ Ya bu türlü bir telaffuz var mı? Eleştirebilirsiniz lakin bu kadar yapamazsınız. Halkın beğenisine sunulmuş, halk beğenmiş projeyi.


“İmamoğlu bize danışıyor mu”

Ekrem İmamoğlu ‘Efendim bana bu sorulmadı’ Pekala ben soruyorum, biz sizin çeşmelerinize birşey diyor muyuz? Biz sizin dikey bahçelerimizi sökmenize bişey diyor muyuz? Siz bize danışıyor musunuz? Kendisi yapıyor.

Sizin dikili bir ağacınız olmayacak, söyledikleriniz yapmayacaksınız bizim üzerimizden eleştirmeye kalkacaksınız! Nereden buluyorsunuz bu yetkiyi?

“Ağaç dikeceğiz diyoruz, muhalefet buna karşı çıkıyor”

Dünyanın hiçbirinde yok bu türlü bir şey. Ağaç dikeceğiz diyorsunuz, muhalefet karşı çıkıyor. Bu türlü bir şey olabilir mi? Şaşkınlıkla izliyoruz. Bu CHP zihniyeti Seyahat’te ağaç söküldü diye karşı çıkan muhalefet artık dikiyoruz diye karşı çıkıyor.

“Atatürk istismarı yapıyorlar”

Gazi Mustafa Kemal’in ismini ağzınıza alamayacaksınız, gelip Atatürk ismi üzerinden bizi eleştirmeye kalkacaksınız. Atatürk istismarı yapıyorlar. Atatürk ismini nereden ne vakit kaldırdık? Biz Gazi Atatürk’ün koyduğu tüm bedelleri koruyoruz.

“Atatürk Havalimanı kapanıyor diye bir şey demedik, fonksiyonunu görmeye devam edecek”

Atatürk Havalimanı kapanıyor diye bir şey demedik biz. 2 pist var, bir tanesi duracak. Havalimanı fonksiyonunu görmeye devam edecek. Acil durumda, sivil uçuşlarda kullanacağız. İstanbul’un muhtaçlığı olduğunu düşündüğümüz anda kullanabilme ihtimalimiz var. Yıkmayacağız biz ya, ordaki hangaları, uçakları koruyoruz.

“Yıkılan bir şey yok”

Çocuklarımız gidecek pilotlarımızın anılarına bakacak. Burada yıkılan bir şey yok. İstanbul’un göbeğinde Türkiye’ye tüm dünyaya örnek olacak proje yapıyoruz. “


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.