Maymun çiçeği virüsüne karşı kritik 2 ihtar: Aralık ve temasa dikkat

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Sevgen Tanır Başaranoğlu, çiçek hastalığı aşısının, maymun çiçek virüsü hastalığına karşı yüzde 85 oranında tesirli olabileceğini belirterek, virüse karşı toplumsal ara ve temasa dikkat edilmesi gerektiği ikazında bulundu.

Medipol Mega Üniversite Hastanesinden yapılan açıklamada, Doç. Dr. Başaranoğlu, dünyada paniğe yol açan maymun çiçeği hastalığıyla ilgili bilgilendirmede bulundu.

Başaranoğlu, çiçek hastalığının binlerce yıldır yeryüzünde olan bir viral enfeksiyon olduğunu anımsattı.

Hastalığın 1980’de Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından eradike edildiğini anlatan Başaranoğlu, şöyle devam etti:

“Yüksek ateş, halsizlik, önemli sırt ağrısı, karın ağrısı ve kusma şikayetleri ile kendisini gösteren hastalık birkaç gün içinde döküntü ile devam eder. Hadiselerin yüzde 30’unda ölümcül seyreden bir hastalıktır. Tüm dünyada yaygın biçimde aşı uygulanması ile yeryüzünden silinmişti. Çiçek hastalığına sebep olan virüs ile birebir kümede yer alan maymun çiçeği virüsü de aslında yeni bir virüs değildir. Bilhassa Afrika kıtası ülkelerinde 1970’lerden beri aralıklı salgınlara sebep olan virüs, Afrika dışı birinci salgınını 2003’te yapmıştır. Mayıs 2022’nin başında Avrupa ülkelerinden hadise bildirimleri yapılmaya başlandı. Şu ana kadar 11 farklı ülkeyi içeren salgın tablosunda, 80 hadisede kesin teşhis konulurken, 50 tane araştırmaya devam edilen olay bulunuyor.”

“SOSYAL UZAKLIĞA VE TEMASA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR”

Virüsün, ortak eşyaların kullanılması, birlikte ömür yahut damlacık yoluyla yakın temasla bulaştığına dikkati çeken Başaranoğlu, “Tipik olarak ateş, kas ağrısı, şiddetli baş ağrısı, önemli halsizlik ve büyümüş lenf nodları ile başlamakta. Ateşin ortaya çıkışından sonra 3 gün içinde en fazla yüz, gövde, avuç içi ve ayak tabanında görülen döküntü meydana gelir. Hastalık 2-4 hafta içerisinde tabiatıyla geçebilmekle birlikte yüzde 3-6 hadisede ölümcül olabilmektedir. Virüsten korunmak için toplumsal uzaklığa ve temasa dikkat edilmesi gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Doç. Dr. Başaranoğlu, bağışıklığı baskılanmış hastaların şiddetli formlar açısından risk kümesinde olduğu ihtarında bulunarak şunları kaydetti:

“Maymun çiçek virüsüne karşı aşı 2019’da onaylanmakla birlikte şu an için yaygın olarak kullanımda değildir. Çiçek aşısı 1980 yılına kadar dünyada rutin olarak uygulanırken, eradikasyonun açıklanmasından sonra aşılama durdurulup, üretimi de sonlandırıldı. 1980’den sonra geçmişte uygulanmakta olan çiçek hastalığı aşısının maymun çiçek virüsü hastalığına yüzde 85 oranında aktif olduğu bildirilmektedir. Evvelki çiçek aşısı varlığı maymun çiçek hastalığının daha hafif seyretmesini sağlayabilir.”

Afrika kökenli virüs birinci olarak 7 Mayıs’ta İngiltere’de görüldü, son iki haftada Avrupa’da 11 ülkeye yayıldı. İngiltere, İspanya, Portekiz, Almanya, İtalya, ABD, Kanada, Belçika, Hollanda ve Avustralya’daki hadiseler doğrulandı. Bilim insanları, maymun çiçeği hastalığının Kovid-19 üzere bir salgına dönüşmeyeceğini söyledi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.