Lukaşenko’dan Rusya çıkışı: Belarus’a en yakın ve kardeş devlettir

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Minsk’in İkinci Dünya Savaşı’nda işgalden kurtuluşuna ait düzenlenen seremonide konuştu.

Aleksandr Lukaşenko, Rusya’ya olan dayanağın süreceğini tabir ederek, “Rusya Belarus’a en yakın ve kardeş devlettir” dedi.

Lukaşenko, Rusya’ya açık dayanak veren tek ülke olduklarını belirterek, “Bu çabada Rusları destekleyen tek ülkeyiz. Öbür tarafta kaç ülke var? Ukrayna’da fiilen Rusya’ya karşı savaşan neredeyse elli ülke var. Bize sitem edenler, Rusya Federasyonu ile yakın bir ittifakımız olduğunu, iki bağımsız halktan oluşan tek, güçlü, bağımsız bir Birlik Devleti inşa ettiğimizi bilmiyorlar mı?” dedi.

Lukaşenko ayrıyeten, Rusya’nın kardeş ülke olduğunu tabir ederek, “Gerçekten her zamankinden daha fazla birlikte olmaya muhtaçlığımız var. Bugün, Rusya’yı Nazizm’e karşı çabasında destekleyen, Rus halkının istismarına karşı bir mani oluşturma eforundan ötürü dünyadaki tek ülke olduğumuz için suçlanıyoruz. Rusya’yı destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz. Bu suçlamalar gülünç ve üzücü” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.