Kuru iğne tedavisi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? Kuru iğne tedavisi nedir? Kuru İğne Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri ortasında yer alan “Kuru iğne yöntemi” kronik kas iskelet sistemi hastalıkları ve bu hastalıklara bağlı oluşan ağrı ve hareket kısıtlılıklarının tedavisinde kullanılan bir sistemdir. Tedavide ince enjeksiyon iğneleri kullanılır ve bu iğneler ilaç içermez. Kasta oluşan sertleşmeler, iğnenin mekanik tesirinden faydalanılarak giderilmeye çalışılır. Fibromiyalji, kronik kas ve iskelet sistemi hastalıkları ve bu hastalıklara bağlı oluşan ağrı ve hareket kısıtlılıklarının tedavisinde son periyotta sıkça kullanılan kuru iğne tedavisinin, ince ve çeşitli uzunluklarda iğneler sayesinde kaslara ikaz vererek yapılmaktadır.

KURU İĞNE TEDAVİSİ HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR? 

Boyun ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı, omuz hareket kısıtlılığı ve omuz ağrısı, miyofasiyal ağrı sendromu, fibromiyalji sendromu, tenisçi ve golfçü dirseği, ağrılı kas spazmlarında; birebir konumda sabit durma sonucu oluşan ağrılarda (bilgisayar kullanımı gibi), duruş bozukluğu ya da skolyoza bağlı oluşan kas gerginlikleri sonucu oluşan ağrılarda; el, dirsek, omuz, topuk ve kalça tendinitlerinde, spor yaralanmalarında ve rehabilitasyonunda, çene eklemindeki tetik noktalara bağlı oluşan ağrılarda, travma sonrası omurga ağrılarında kuru iğne prosedürüne başvurulur. Kasların etkilenme durumuna nazaran tek iğne uygulaması yapılabileceği üzere çoklu iğne uygulamaları da yapılabilir.

Kuru iğne yolu, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu hastalıkları genel olarak şu formda sıralayabiliriz:  

* Sırt ağrısı,

* Boyun ağrısı,

* Bel ağrısı, 

* Miyofasiyal ağrı sendromu, fibromiyalji sendromu, 

* Omuz hareket kısıtlılığı ve omuz ağrısı, 

* Golfçü ve Tenisçi dirseği, 

* Spor yaralanmaları ve rehabilitasyonunda, 

* Ağrılı kas spazmları, 

* Duruş bozukluğu yahut skolyoza bağlı olarak gelişen kas gerginlikleri nedeniyle el, dirsek, omuz, topuk ve kalça tendinitleri, 

* Çene ekleminde tetik noktalara bağlı oluşan ağrılarda, 

* Travma sonrası ortaya çıkan omurga ağrıları.

KURU İĞNE TEDAVİSİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kuru iğne tedavisi, iğne ile yapılan bir tedavi olduğu için bu uygulamayı; alanında uzman, tetik nokta yerleşimini yeterli bilen doktorların yapması gerekir. Gerçek uygulamalarla kuru iğne tedavisinin aktiflik oranları epey yüksektir. Öbür tedavilerle birlikte ya da tek başına kullanılabilir. Öteki tedavilerle birlikte kullanımında da aktiflik artabilmektedir. Yanlışsız ve faal bir uygulama için kesinlikle ilgili branşın (Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon) uzman doktorlarına başvurulması kıymetlidir.

Kuru iğne tedavisi sonrası germe ve eklem hareket açıklığı idmanlarının kombine edildiği bir antrenman programının hastaya öğretilip günlük uygulanması tedavinin aktifliğini arttırır. Steril iğnelerle yapılan uygulamadan birkaç saat sonra banyo yapılabilir, uygulama yerinin kapatılmasına gerek yoktur. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.