Kremlin Sözcüsü Peskov: ‘Gıda krizinin kaynağı biz değiliz’

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batı’nın global besin krizini tetiklediğini belirterek, “Problemin kaynağı biz değiliz” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzları nedeniyle Batı’nın Rusya’ya yaptırımları devam ediyor. Bu yaptırımların global bir besin krizini tetiklediğini tabir eden Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Rusya her vakit emniyetli bir tahıl ihracatçısı olmuştur” açıklamasında bulundu.

‘PROBLEMİN KAYNAĞI BİZ DEĞİLİZ’

Peskov ayrıyeten, Birleşmiş Milletler’in (BM) dünyanın kıtlığa neden olacak bir yiyecek krizi ile karşı karşıya olduğuna dair değerlendirmeleriyle tıpkı fikirde olduklarını tabir ederek, “Dünyada açlığa yol açan sorunun kaynağı, bize yaptırım uygulayanlar ve yaptırımların kendisidir” dedi. Batı tarafından Ukrayna’ya silah gönderildiğini söyleyen Peskov, Ukrayna’nın demiryolu sınırlarını kullanarak Polonya’ya buğday ihraç etmesinin Rusya tarafından engellenmediğini de kelamlarına ekledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya, Türkiye, Ukrayna, ABD ve BM ile Ukrayna’daki tahıl ihracatını eski haline döndürmek için ağır efor halinde olduklarını belirtmişti. Rusya ve Ukrayna, global buğday arzının yaklaşık 3’te 1’lik kısmını oluşturuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.