KPSS iptal mi olacak? KPSS tekrar yapılabilir mi?

Kamu İşçisi Seçme Sınavı (KPSS) geçtiğimiz pazar günü iki oturumda gerçekleştirildi. İmtihanın akabinde KPSS karşılık anahtarı, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayımlanırken toplumsal medyada dikkat çeken bir argüman ortaya atıldı.

Cevap anahtarının kamuoyuyla paylaşılmasının akabinde Twitter’da “KPSS’de ikinci FETÖ skandalı” ile etiket açıldı. Toplumsal medya kullanıcıları, öğrenciler ve sendikacılar soruların daha evvel Yediiklim isimli eğitim kurumunun YouTube sayfasından paylaşıldığını, hatta WhatsApp kümelerinden dağıtıldığını tez etti.

ÖSYM LİDERİ MİSYONDAN ALINDI

İddia ÖSYM tarafından yalanlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise olayın araştırılması için Devlet Denetleme Şurası’na talimat verdi. Savların araştırılması sürecinde ÖSYM Lideri Prof. Dr. Halis Aygün ise misyondan alındı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB), KPSS sorularının bir yayınevinin testlerindeki sorularla birebir olduğu savına ait açıklama yaptı.

“Birçok gencimizin geleceğini ilgilendiren bu argümanlara ait gerçeğin ortaya çıkartılması için öncelikle ilgili kurumları kamu vicdanını tatmin edecek biçimde tesirli ve şeffaf bir soruşturma süreci yürütmeye davet ediyoruz” tabirleri kullanıldı.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NDEN KPSS AÇIKLAMASI

“Merkezi imtihanların iptaline dair dava açma müddetlerinin kısalığı göz önünde bulundurularak, bu basamakta bir hak kaybı yaşanılmaması bakımından, imtihana giren yurttaşlarımızdan imtihanın iptali için dava açmak isteyenlerin İYUK 20/B hususunda özel olarak belirtilen dava açma mühletine dikkat etmeleri gerektiği konusunu kamuoyunun dikkatine sunarız.Ayrıca kelam konusu savlar Türkiye Barolar Birliği tarafından titizlikle incelenmekte olup, iptal davası ve savcılık kabahat duyuruları dahil olmak üzere kurumsal olarak izlenebilecek tüzel yollar değerlendirilmektedir”

“İPTAL EDİLMESİ DÜŞÜNÜLEN SORU VAR MIDIR?”

CHP Genel Lider Yardımcısı Lale Karabıyık, 2022 KPSS sorularının Yediiklim Yayınevi tarafından daha evvel yayınlandığı argümanlarını TBMM gündemine taşıdı. Karabıyık; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e; “İptal edilmesi düşünülen soru var mıdır? 2022 KPSS ile ilgili rastgele bir soruşturma açılmış mıdır?” sorularını yöneltti.

‘İDDİALARDA EN UFAK DOĞRULUK HİSSESİ ORTAYA KONURSA KPSS İMTİHANI İPTAL EDİLMELİDİR’

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, “KPSS sınavıyla ilgili ortaya atılan savlar vahim ötesidir. ÖSYM yetkilileri derhal misyondan alınmalı, savcılık harekete geçmelidir. Savlarda en ufak doğruluk hissesi ortaya konursa KPSS imtihanı iptal edilmelidir” açıklamasını yaptı.

2010 YILINDA İPTAL EDİLMİŞTİ

Soruların imtihandan evvel dışarıya sızdırıldığı argümanları üzerine “Eğitim Bilimleri” kısmı iptal edilen 2010’daki Kamu İşçi Seçme İmtihanı’nın (KPSS) “Genel Yetenek ve Genel Kültür” kısmı de 2016’da iptal edilmişti. 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan Kamu Çalışanı Seçme İmtihanı (KPSS) Lisans İmtihanının iptal edilen kısmı olan KPSS-Eğitim Bilimleri imtihanı 31 Ekim 2010’da tekrarlandı.

KPSS MÜRACAAT FİYATI NE KADAR?

Adaylar 2022 KPSS Genel Kültür-Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri imtihanlarının her bir oturumu için 115 TL, KPSS Alan Bilgisi imtihanlarının her bir oturumu için 80 TL ve son olarak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) içinde adaylar 115 TL müracaat fiyatı ödedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.