Kosova, kimlik evrakı kararının uygulanmasını erteledi

Kosova Hükümeti, Sırbistan’a karşı kimlik dokümanı kararının uygulanmasını 30 gün erteleme kararı aldı.

ABD Büyükelçisi Jeff Hovenier, bu gece Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında, Sırbistan’a karşı kimlik dokümanı kararının uygulanmasının 30 gün ertelenmesi teklifinde bulunduğunu açıklamıştı.

İHA

Bunun üzerine hükümet tarafından yapılan yazılı açıklamada, Sırbistan’a karşı kimlik evrakı mütekabiliyet kararının uygulanmasının 1 Eylül 2022 tarihine kadar ertelendiği duyuruldu.
Açıklamada, barikatların kaldırılması ve tekrardan hareket özgürlüğünün sağlanmasıyla birlikte kararın uygulanmasının 30 gün erteleneceği söz edildi.

İHA

Kosova Hükümeti’nin Sırbistan vatandaşlarına karşı kimlik dokümanını tanımama kararının bu gece prestijiyle yürürlüğe girecek olması, Sırpların çoğunlukla olduğu Kosova’nın kuzeyinde tansiyonun tırmanmasına neden oldu.

Sırpların kent merkezinde toplanması için çalan sirenler, akabinde hudut kapılarının kapatılması, Sırpların kuzeydeki yollara barikat kurması, Kosova polis güçlerinin kuzeye hareket etmesi, kuzeyde gergin saatlerin yaşanmasına neden oldu.

İHA

Sırpların çoğunlukta olduğu Kosova’nın kuzeyinde yaşanan gerginliklerin akabinde, NATO’nun ülkedeki barış Gücü KFOR, istikrarın tehdit edilmesi halinde Kosova’nın kuzeyine müdahale etmeye hazır olduğunu duyurmuştu. NATO liderliğindeki KFOR misyonu, durumu yakından izlediğini belirterek, 1999 tarihli 1244 sayılı BM Kararı’ndan kaynaklanan misyonuna uygun olarak istikrarın tehdit edilmesi durumunda müdahale etmeye hazır olduğunu bildirmişti.

Kosova’nın tüm halkı için inançlı ve emniyetli bir etraf ve hareket özgürlüğü sağlamak için BM yetkisinin günlük uygulamasını gerçekleştirdiğini hatırlatan KFOR, BM yetkisine uygun olarak Kosova’da her vakit inançlı ve emniyetli bir ortamı sürdürmek için gerekli tüm tedbirleri alacağına vurgu yapmıştı. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.