Kaya Tuzunda bulundu! 830 Milyon Yaşında ve Hala Yaşıyor İşte Mars’ta Hayat Savlarına Işık Tutacak Keşif

‘Geogoly’ isimli bir bilim mecmuasında yayımlanan makaleye nazaran ABD’deki Batı Virginia Üniversitesi’nde vazifeli grup Orta Avustralya’da bulunan Browne Formasyonu’ndaki kaya tuzunda ‘küçük yaratıklar’ keşfetti. Grup çalışanları kaya tuzunda bulunan mikroorganizmaların hala algılanabildiğini ve ömür izleri taşıdıklarını belirtti. Çok sıcak üzere inanılmaz şartlarda yaşayabilen mikroplar olabileceği düşünülen mikrorganizmaların su yolu ile kaya tuzuna gelmiş olabileceği belirtildi.

‘HALA CANLI OLABİLİRLER’

Araştırma grubundan Sara Schreder Gomes mikroorganizmaların yüz milyonlarca yıl sonra hala canlı olabilecekleri kanısına ‘hareket ediyor olmaları’ nedeniyle vardıklarını söyledi.

BUGÜNE KADAR BULUNAN EN YAŞLI ORGANİZMA 250 MİLYON YAŞINDA

Örneklerin bir kısmı organik çürümeyle dengeli renkler sergilerken, kimileri çağdaş organizmalarla tıpkı ışınımlar sergiledi. Daha evvel bulunan en yaşlı mikrorganizma tam 25 milyon yaşındaydı. Daha evvel yapılan araştırmalarda kaya tuzlarında yaşayan prokaryotlara (bakteriler, mavi-yeşil algler, riketsiyalar, aktinomisetler ve mikroplazma kümelerinin dahil olduğu mikroorganizmaları kapsayan canlılar üst alemi) rastlanmıştı.

NASIL HAYATTA KALDIKLARI ANLAŞILMADI

Çeşitli kollarda bilim insanlarından oluşan araştırma takımı “Mikroorganizmaların jeolojik vakit ölçeklerinde nasıl olup da hayatta kalabildikleri tam olarak anlaşılamadı” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.