Kaçak inci kefali avcıları, termal dronlar ile takip ediliyor

Van Gölü’nün endemik balık çeşidi olan inci kefalinin yumurtalarını bırakmak için 15 Nisan-15 Temmuz’da tatlı sulara yaptığı göç seyahati devam ederken, havadan ve göl üzerinden jandarma ve Kıyı Güvenlik Van Gölü Küme Komutanlığı takımları, gece gündüz termal dronlar da kullanarak kontroller yapıyor. 

Van Vilayet Jandarma Komutanlığı’na bağlı Asayiş, Etraf Müdafaa ve Bot Timi takımları, Muradiye ilçesindeki Behdimahi Çayı’nda kontroller yaptı.

Kontrollerde, özel birliklerin operasyonlarda ve terörle gayret için kullandıkları termal dronlardan da faydalanılıyor. Kontrollerde kaçak avcıların suya attığı, 70 metre uzunluğunda manyat tipi ağ ele geçirildi.

Ağdaki canlı balıklar, tekrar suya bırakılırken, çayda kaçak balık avlayan 2 kişi, jandarmanın gece görüşlü termal dronuyla tespit edilerek yakalandı. Bölgeye giden takımlar, kaçan avcıları yakalayarak, para cezası uyguladı.

İnci kefalinin göç seyahatine başladığı 15 Nisan’dan bu yana Muradiye ilçesinde yapılan kontrollerde, 18 tonu canlı 34 ton inci kefali ele geçirildi.

Canlı balıklar, tekrar suya bırakılırken, meyyit balıklar da imha edilmek üzere İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gruplarına teslim edildi. Kontrollerde 50 ağa el koyulurken, kaçak balık avlayan 23 bireye de idari para cezası uygulandı. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.