İsrailli yetkililerden yeni ihtar: İstanbul’dan ayrılamıyorsanız kendinizi odanıza kilitleyin

İsrail’in İran’ın mümkün misilleme taarruzları nedeniyle Türkiye’deki vatandaşlarına yönelik “Derhal ülkeden ayrılın” ihtarları sürüyor. Son olarak İsrailli yetkililerden dikkat çeken bir ikaz daha geldi.

İsrail, İran’ın muhtemel intikam hücumları nedeniyle Türkiye’deki vatandaşlarına “Derhal ülkeden ayrılın” davetini sürdürüyor.

Ülkenin önde gelen yayın organlarından Times of Israel’in haberine nazaran, İsrailli üst seviye yetkililer son olarak da Türkiye’de tatillerini sürdüren İsraillileri “Ülkeden çabucak ayrılamıyorsanız kendinizi otel odanıza kilitleyin” diye uyardı. Türkiye’deki İranlı terör hücrelerinin bu hafta sonunda İstanbul’daki İsraillilere saldıracağı tarafında “somut kanıtlar” olduğunu öne süren yetkililer, İran’ın Türkiye’deki mensuplarına “İsraillilere gördükleri yerde bedeli ne olursa olsun taarruz düzenleme” talimatı verdiğini savundu.

İran İhtilal Muhafızları’nın üst seviye isimlerinden Albay Hassan Sayid Khodaei’nin geçen ay konutunun önünde silahlı taarruza uğrayarak öldürülmesi sonrasında İsrail idaresi, İran’ın mümkün taarruzları nedeniyle vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin” ihtarında bulunmuştu. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid de, pazartesi günü yaptığı açıklamada “İsraillilere gerekmedikçe İstanbul’a ve Türkiye’ye gitmeme daveti yapıyoruz. Şayet İstanbul’daysanız derhal İsrail’e dönün, İstanbul’a uçuş planınız varsa iptal edin” demişti.

Khodaei’nin öldürülmesinin akabinde İran idaresi intikam kelamı vermişti.

TÜRKİYE REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

İsrail’in Türkiye’ye yönelik seyahat ikazlarına karşılık veren Dışişleri Bakanlığı ise, “Söz konusu ihtarların, farklı memleketler arası gelişmelerle ilişkili olduğu düşünülmektedir. İlgili makamlarımızca, terörle çabaya ait iş birliği sistemlerimiz çerçevesinde, gerekli her türlü güvenlik önlemi alınmaktadır” açıklaması yapmıştı.

İsrail basını, Türkiye’ye yönelik seyahat ihtarının “ülkedeki İranlı terör hücresi yakalanana dek” devam edeceğini yazmıştı. Son olarak ülkenin önde gelen gazetelerinden Haaretz’in haberine nazaran, Türkiye’de son birkaç günde İsraillileri gaye alan kimi İranlı terör hücreleri yakalandı fakat hâlâ etkin durumdaki İranlı terör hücreleri olduğu kaydedildi.

“İSTANBUL SOKAKLARINDA KOVALAMACA YAŞANIYOR”

Times of Israel’in haberine nazaran Türkiye’de şu anda 2 bine yakın İsrailli olduğu iddia ediliyor. İsrail hükümetinin ikazlarına ve Türkiye’deki birtakım hücum teşebbüslerinin önlendiği tarafındaki haberlere karşın çok sayıda İsraillinin Türkiye seyahatlerinden vazgeçmemesi ülkede tartışma yaratıyor.

İsrail televizyonu Channel 12’ye nazaran, İsrail muhtemel hücumları önlemek için Türk güvenlik üniteleriyle bir arada çalışıyor. Kanal, ilgili haberinde, “Şu anda bir saldırıyı önlemek için İstanbul sokaklarında bir kovalamaca var” sözlerini kullandı. Kanala konuşan bir İsrailli yetkili de “Şu anda bir İsrailli için İstanbul’da olmak Rus ruleti oynamaya benziyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.