İngiltere’de Thames Irmağı’nın kaynağı kuraklıktan etkilendi

Küresel ısınma ve kuraklık, İtalya’dan sonra İngiltere’de de kendini hissettiriyor.

Çekilen Po Irmağı’nın akabinde, İngiltere’deki Thames Irmağı’nın kaynağı da kurumaya başladı.

8 kilometre aşağı yanlışsız kaydı

The Rivers Trust Siyaset ve Bilim Yöneticisi Dr. Rob Collins, ülke genelinde ağır kuraklık nedeniyle ırmağın kaynağının Cirencester’dan Somerford Keynes’e 8 kilometre aşağı gerçek kaydığını söyledi.

Collins, “Uzun süren kuru havanın akabinde Thames’in Gloucestershire’daki kaynağı kuruyor ve şu anda sırf aşağı tarafta 8 kilometreden daha fazla, zayıf bir akıntı görülebiliyor.” dedi.

“Şiddetinin ağırlaşacağını öngörebiliriz”

Gelecek haftalarda ülkede sıcaklıkların artmasının beklendiğini kaydeden Collins, İngiltere’nin iklim değişikliği nedeniyle daha uzun kuraklık periyotlarına hazır olması gerektiği ihtarında bulundu.

Collins, “Değişen iklim şartlarında, azalan bir kaynak için artan rekabet ve sudaki ömür üzerindeki yıkıcı tesirlerle birlikte, bu tıp kuraklık ve su kıtlığı devirlerinin sıklığının ve şiddetinin ağırlaşacağını öngörebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Londralılara hortum yasağı uyarısı

İngiltere’nin en büyük su ve atık su hizmetleri şirketi Thames Water, 4 Ağustos’ta müşterilerini yağış eksikliği nedeniyle gelecek haftalarda Londra’da “hortum yasağını” (belirli bir su şirketi tarafından su kıtlığı sırasında uygulanan hortum kullanımına ait resmi kısıtlama) uygulamak zorunda kalabilecekleri konusunda uyarmıştı.

Thames Water, kuraklık nedeniyle talebin 25 yılın en yüksek düzeylerine ulaştığını açıklamış, yer altı suyu düzeyleri bu yıl birinci kere ortalamanın altına düşmüştü.

1935’ten bu yana en kurak temmuz

İngiltere’de içme suyu sağlayan bir başka tedarikçi olan South East Water da Kent ve Sussex’teki müşterileri için 12 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek “hortum” ve “sulama” yasağını açıklayan ikinci tedarikçi oldu.

İngiltere Meteoroloji Kurumu (Met Office) istatistiklerine nazaran, bu yılın temmuzu, İngiltere için 1935’ten bu yana en kurak temmuz ayı, Doğu Anglia, güneydoğu ve güney İngiltere için ise kayıtlara geçen en kurak temmuz oldu.

Thames Irmağı’nın kaynağı kuruyor FOTO GALERi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.