İngiltere, Ukrayna’ya 525 milyon dolarlık mali yardım sağlamaya hazır

Birleşik Krallık Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya nazaran Başbakan Boris Johnson‘ın, G-7 tepesinde Ukrayna‘ya takviye toplamak için bir davette bulunacağı bildirildi.

Johnson, tüm G7 ülkelerini, Şubat ayından bu yana verilmiş olan değerli taahhütlere dayanarak uzun vadede Ukrayna’yı desteklemeye teşvik edecek.

‘UKRAYNA’DAN VAZGEÇME VAKTİ DEĞİL’

Boris Johnson, Rusya Devlet Lideri Putin‘in adımlarını “barbarca” formunda niteleyerek, “Gelecek jenerasyonlar, Putin’in barbarlığı karşısındaki hakikaten kahramanca Ukrayna direnişinden büyülenecek ve ilham alacak. Ukrayna kazanabilir ve kazanacaktır. Ancak bunun için bizim desteğimize muhtaçlıkları var. Artık Ukrayna’dan vazgeçme vakti değil” dedi.

Johnson, Birleşik Krallık’ın Ukrayna’yı her adımda desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Johnson ayrıyeten, “Onların (Ukrayna) güvenliği, bizim güvenliğimiz ve onların özgürlükleri bizim özgürlüğümüzdür” dedi.

İNGİLTERE’DEN UKRAYNA’YA YENİ MALİ DESTEK

Londra’nın, bu yıl içinde Ukrayna’ya 525 milyon dolarlık mali yardım kredisi sağlamaya hazır olduğu da belirtildi.

Bu kredinin, Ukrayna kamu bölümü fiyatları ve okulların ve hastanelerin işletilmesi üzere maliyetleri karşılayacağı tabir edildi.

Birleşik Krallık hükümeti tarafından açıklanan yeni takviye, kredi garantileri dahil olmak üzere toplam mali takviye ölçüsünü 1,5 milyar dolara ve İngiltere’nin Ukrayna’ya birleşik ekonomik ve insani takviyesini bu yıl 1,8 milyar dolara çıkarıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.