İBB’nin ‘Çocuk Trafik Eğitim Parkları’ olduğunu biliyor muydunuz?

Ağaç yaşken eğilir. Çocuklar, erken öğrendikleri bilgileri hem daha düzgün kavrıyor, hem de unutmuyor. Okula giderken, serviste, aileleriyle seyahat ederken, ömrün her alanında trafikle iç içeler. Kent kurallarının yanında trafiğe de dikkat etmek zorundalar.

İstanbul’un farklı ilçelerinden minik öğrencilerle birlikte Topkapı’da bulunan Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nı ziyaret ettik. Trafikte yayaların nasıl davranması gerektiğini de içeren teorik eğitimin yanında trafiğe kapalı alandaki pistte de uygulamalı eğitim veriliyor.

Birinci dikkatimizi çeken; trafik ışıklarının, çocukların görüp algılayabileceği minik boyutlarda olmasıydı. Etraftaki temsili yapılar da minyatürdü.

Okul yaya geçitleri ve üst geçitler ise gerçekleriyle eşdeğerdi. Eğitime trafik polislerinin de dayanak vermesi, çocuklar için çok daha öğreticiydi. Daima birlikte kırmızı ışıkta beklediler, yayalara yanan yeşil ışıkta karşıdan karşıya geçtiler. Yaya geçidini kullanırken evvel sağa, sonra sola, sonra tekrar sağa bakarak, geçmelerinin gerektiğini öğrendiler. Üst geçitlerin, trafik ışıklarının olmadığı yerde kullanıldığını da öğrenen çocuklar, böylelikle inançlı seyahatin tadını çıkardılar.

ANİMASYON SİNEMALARIYLA ZENGİNLEŞTİRİLEN EĞİTİM

Açık alanda; yatay/düşey trafik işaretleri, kavşaklar, yaya geçitleri, üst geçit, hemzemin geçit, bisiklet yolları, engelli yolları ve yaya kaldırımı üzere trafik ögeleri yer alıyor. Uzman eğitmenlerle verilen eğitimlerde, içerikler animasyon sinemaları ile zenginleştirilirken; pratik eğitimde trafik polisleri de eğitim veriyor. 4-8 yaş kümesine uygulama ve farkındalık eğitimi sunulurken; engelli bireylere de toplumsal hayata katılabilmeleri ve takviyesiz bir hayat sürdürebilmeleri için ‘Trafikte Bağımsız Hayat Eğitimi’ veriliyor.

MÜRACAATLAR NASIL OLUYOR?

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen eğitim devirlerine paralel eğitim-öğretim verilen eğitim parklarına, (0212) 449 90 84 nolu telefon ve ALO 153 Tahlil Sınırı ile trafikcocuk.ibb.gov.tr internet sitesinden ulaşılıyor. Eğitimler kümelerle sürdürülüyor.

ETRAF ŞUURU EĞİTİMİ

Topkapı ve Sancaktepe’de toplam 28 dönümlük alanda hizmet veren parklar, kentin iki yakasında da bulunması nedeniyle, İstanbul’un her tarafından gelen çocuklara mesken sahipliği yapıyor. İki parkta da ilkokul, anaokulu ve engelli öğrencilere has sınıflar dikkat çekiyor. Etraf ve Şehircilik Bakanlığının gelecek jenerasyonlara daha pak bir dünya bırakmak için hayata geçirdiği ‘Sıfır Atık Projesi’ de verilen eğitimler ortasında yer alıyor.

MAKSAT 18 BİN ÖĞRENCİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, iki trafik eğitim parkı ile 4-12 yaş kümesindeki çocuklara uygulamalı trafik eğitimi veriyor. Vilayet Emniyet Müdürlüğü ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile yapılan çalışmalar, Topkapı ve Sancaktepe’deki parklarda sürdürülüyor. Eğitim parklarını, yıl sonunda toplam 18 bin öğrencinin ziyaret etmesi hedefleniyor.

NASIL GİDİLİR?

Topkapı Trafik Eğitim Parkı’na; “T1 Bağcılar-Kabataş” ve “T4 Topkapı-Mescid-i Selam” tramvay çizgilerinin Topkapı Durağı’ndan ulaşılabiliyor.

Birebir vakitte Topkapı Şehit Mustafa Canbaz ve Bayrampaşa-Maltepe Metrobüs duraklarından da parka erişim sağlanabiliyor.

Topkapı Panorama 1453 İETT Durağı da parka ulaşım seçenekleri ortasında yer alıyor.

Sancaktepe Trafik Eğitim Parkı’na; 11ÜS, 131C, 131Y, 132S, 14KS, 18F, 320A otobüsleri ile MİNİBÜS: BL-401, MİNİBÜS: C-311, MİNİBÜS: C-80 minibüs/dolmuşlarıyla ulaşılabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.