Hyundai Ioniq 5 Türkiye’de satışa sunuldu! Bu fiyata yok satar!

Dünya genelinde elektrikli otomobillerin sayısı neredeyse her gün artarken, ülkemiz için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Bu durumun altında yatan sebepleri ise iki farklı başlık altında toplayabiliriz. Öncelikle ülkemizde maalesef elektrikli otomobiller için cazip sayılabilecek bir teşvik paketi bulunmuyor. Hal böyle olunca da, markalar Türkiye’de bu otomobillerini satışa sunmak için aceleci davranmıyorlar.

İkinci sebep ise, fiyatların bir hayli yüksek olması nedeniyle vatandaş tarafından bu araçlara beklenen ilgi gösterilmiyor. Tabi bu durumda yine elektrikli otomobillerin ülkemizde yaygınlaşmasının önüne geçiyor. Ancak bu gelişmeler, ülkemizde hiç yeni elektrikli otomobil tanıtılmadığı manasına da gelmiyor.

Hyundai Ioniq 5 Türkiye’de satışa sunuldu! Bu fiyata yok satar!

Hyundai tarafından geçtiğimiz ay duyurusu yapılan ve dünya genelinde pek çok ödülün sahibi olan Ioniq 5 modeli dün itibariyle ülkemizde de resmen satışa sunuldu. 72,6 kWsa kapasiteli elektrik motoruyla dikkat çeken araç 305 hp beygir ve 605 Nm tork gücü üretebiliyor. 0’dan 100km hıza sadece 5,2 saniyede çıkabilen bu aracın maksimum hızı ise 185km/s olarak belirlendi. Hyundai Ioniq 5’in bu paketinin tek bir şarjla 430 km yol kat edebildiğini de hatırlatalım.

Peki aracın Türkiye satış fiyatı ne kadar dersiniz? Daha önce tanıtım haberinde aracın yaklaşık 2 milyon lira civarı bir fiyattan satışa sunulacağını tahmin ettiğimizi yazmıştık, öyle de oldu. Hyundai tarafından yapılan açıklamaya göre, Ioniq 5 modelinin fiyatı 1.970.000-TL’den başlayacak. İlerleyen günlerde açıklanması muhtemel olan daha üst paketlerin fiyatları ise 2,5 milyona kadar çıkabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.