Haluk Bayraktar CNN’e konuştu: Asla bu türlü bir şey yapmayız!

Türkiye’nin önde gelen savunma şirketlerinden BAYKAR’ın genel müdürü Haluk Bayraktar, CNN International’a verdiği röportajda çarpıcı sözler kullandı. Canlı temasta Julia Chatterley’in sorularını cevaplayan Bayraktar, Ukrayna ordusunun kullandığı TB2 SİHA’ların savaşın sembol silahı haline geldiğini hatırlattı. 

“Ukrayna’daki savaşın sembol silahlarından birini üretmekten gurur duyuyoruz. Bildiğiniz üzere Ukraynalılar çok ağır ve orantısız bir taarruz altındalar. Bizim ürettiğimiz Bayraktar TB2 bu süreçte sembol silahlardan biri oldu. Ukrayna direnişinin kesimi olmaktan gururluyuz. Bu bağlamda TB2 konusundaki bağış kampanyalarına da takviye verdik. Bu kampanyalarda toplanan paraların Ukraynalılar için harcanmasını isteyip TB2’leri fiyatsız olarak verdik” diyen Bayraktar, ürettikleri SİHA’ların şimdiye dek pek çok cephede kendini kanıtladığını anlattı. 

Bayraktar, “Yüksek irtifada büsbütün otonom halde uzun mühlet uçabiliyorlar. Elektronik hücumlara karşı dirençliler. Ülkelerin kendilerini muhafazalarında, barış ve güvenliğin tesisinde kıymetli bir faktör. TB2’ler ordular için kıymetli bir varlık haline geldi” dedi. 

RUSLAR BAYRAKTAR’I YENECEK SİLAH GELİŞTİRDİ Mİ?

Özellikle Ukrayna doğusunda Rus ordusunun ağır yığınak yaptığını ve buradaki varlığını hava savunma sistemleriyle koruduğunu hatırlatan Chatterley’in “Ruslar orada TB2 SİHA’ları alt etmek için bir silah geliştirdiler mi?” sorusuna Bayraktar şu karşılığı verdi:

“Savaşın birinci gününden beri Bayraktar TB2 filosu faaldi. Daima uçmaya devam ettiler. Bizim büyük deneyimimiz var, Ukraynalı operatörler de son derece yetenekli. Bu İHA’ları her türlü ortamda uçurdular. Ama Ukrayna ordusu son derece orantısız bir atakla karşı karşıya. Buna karşı koymak için evet İHA’lar anahtar kıymete sahip varlıklar ve güç çarpanları. Fakat bu şeyi alt etmek için pek çok esere gereksiniminiz var.”

RUSYA İSTESEYDİ ONLARA SİHA SATAR MIYDINIZ?

Bunun üzerine Julia Chatterley, Haluk Bayraktar’a talep olması halinde Rusya’ya SİHA satıp satmayacaklarını sordu. Bayraktar ise evvel Ukrayna-Türkiye ortasındaki yakın işbirliğinden bahsederek bu soruyu geçiştirmeye çalıştı. Fakat CNN sunucusu bir defa daha birebir soruyu sorduğunda Baykar Genel Müdürü’nün buna yanıtı şöyle oldu:

“Rusya’ya hiçbir şey vermedik. Onlara rastgele bir şey tedarik etmedik. Biz asla bu türlü bir şey yapmayız (onlara SİHA satmayız). Zira Ukrayna’nın bağımsızlığı ve egemenliği için verdiği direnişi destekliyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.