Göbek yağını eritmek için 10 tesirli ipucu

Göbek yağını eritmek yalnızca estetik bir maksat değil, tıpkı vakitte sıhhatin korunmasına da güçlü bir biçimde katkıda bulunan bir durumdur. Göbek bölgesinde biriken yağ hipertansiyon, tip 2 diyabet ve damar tıkanması üzere birçok sıhhat sorunu için büyük bir risktir.

Çoklukla eritilmesi biraz daha sıkıntı olsa da göbek bölgesindeki yağ, iç organları çevrelediği için bilhassa tehlikelidir. Yağ hücreleri kanda fazla dolaşarak yüksek trigliserit düzeylerine neden olma riski taşır.

İç organlardaki yağı direkt ölçebilecek hiçbir teknik yok. Organlarda yağ varlığını düşündüren, artan bel etrafı ile alakalı çok kolesterol, açlık kan şekeri, yüksek tansiyon üzere küçük anormalliklerin varlığıdır. Bel çevres bayanlar için en fazla 80 cm ve erkekler için 94 cm olmalıdır.

Birçok hastalığı tetikliyor

Bel ölçüsü bir sıhhat göstergesidir: Bel etrafının çok yüksek olması, yani göbek bölgesinde yağ birikmesi kalp ve damar hastalıkları riskini, diyabet üzere metabolik hastalık riskini ve kanser riskini büyük ölçüde artırır. Hem erkekler hem de bayanlar için büyük bir risk faktörüdür. üçyol escort

İç organları da çevreleyen göbek yağı bir doku değildir ve  büsbütün yağ hücrelerinden oluşur. Bu yağ hücreleri damar sertliğini ve yaşlanmasını tetikleyen iltihaplı hususlar salgılar. Birebir vakitte bu çok göbek yağı, insülin direncini harekete geçirir ve sempatik hudut sistemini uyarır, bu da bir felci hızlandırabilir yahut bir aort anevrizmasının gelişimini tetikleyebilir.

Çok göbek yağı, ömür beklentisini kısaltır. Bel etrafı 90 cm’den 110 cm’ye çıkan bir erkek, erken vefat riskini yüzde 50 artırır. Bel etrafı 70 cm’den 90 cm’ye çıkan bir bayan ise bu riski yüzde 80 oranında artırır. Çok kilolu şahıslar için risk adeta patlar. Bel etrafı uzunluğunun yüzde 80’ine eşitse, yani örneğin 1.70 m olan bir kişinin bel etrafı 136 cm’den fazla ise ömür beklentisi değerli ölçüde kısalır.

Makûs hayat stili alışkanlıklarından kaynaklanıyor

Birden fazla vakit bu fazla yağ yavaş lakin emin bir biçimde bedene yerleşir ve yerleşmesi yıllar içinde olur. Günlük hayatın geriliminin de eklendiği hareketsiz ömür biçimleri, her vakit istikrarlı olmayan öğünler ve fizikî aktivite eksikliği göbek yağının en büyük nedenleridir.

Göbek etrafında bulunan çok yağ, berbat beslenme alışkanlıklarını gösterir. Çok fazla, çok yağlı ve çok tatlı beslenenlerde ve çok fazla alkollü içecek tüketenlerde göbek bölgesindeki yağ kaçınılmazdır. Bu da damar tıkanması riskini büyük ölçüde artırır.

Ayrıyeten, göz arkası edilmemesi gereken bir çevresel risk faktörü de vardır. Çeşitli besinler pestisit içerir ve bilhassa işlenmiş besinler çeşitli toksinlere sahiptir. Bu eserleri fazla tükettiğimizde tüm bu toksik unsurlar göbek bölgesindeki yağların derinliklerine yerleşir ve ayrılmazlar. Bu çevresel faktör bilhassa kanser hücrelerinin yakıtlarından biri olan şekerin fazla tüketilmesi nedeniyle obez beşerler kanserden daha çok etkilenmesine neden oluyor.

Göbek yağını eritmek için 10 ipucu

İşte araştırmalarla desteklenen, göbek yağını eritmenize tesirli bir halde yardımcı olacak 10 ipucu.

1. Lif bakımından güçlü yiyecekleri tercih edin

Lif, kilo vermeye yardımcı olan besinlerden biridir. Tokluk hissini artırmanın yanı sıra suyu emerler ve sindirimleri sırasında, yiyeceklerin sindirim sisteminden geçişini yavaşlatan bir tıp jel oluştururlar. Uygun bir fizikî aktivite ile birlikte çözünür lif alımının artırılması göbek yağının birikmesini değerli ölçüde azaltır. Günlük öğününüze ekleyebileceğiniz birtakım yüksek lifli besinler ortasında baklagiller, sebzeler, tohumlar, kepekli tahıllar yahut avokado üzere meyveler bulunur.

2. Protein alımınızı artırın

Protein tokluğu arttırır ve doğal olarak iştahı azaltır. Ayrıyeten proteinler, diyet yaparken çok yararlı olan kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur. Kâfi kaliteli protein alımının göbek yağı üzerinde yararlı bir tesiri vardır. Protein alımını uygunlaştırmak için diyetinizde fasulye, yağsız et yahut balık üzere yiyeceklere öncelik verin.

3. Daha düşük karbonhidrat tüketimini benimseyin

Yediğiniz karbonhidrat ölçüsünü azaltmak, yağları, bilhassa de göbek yağını tesirli bir biçimde eritmek için yararlıdır. Fakat problem karbonhidratları büsbütün diyetten çıkarmak değil, mümkün olduğunca rafine karbonhidratlardan kaçınmak ve örneğin daha fazla tam tahıl, zerzevat ve bakliyat tüketmektir. Düşük karbonhidratlı bir diyet, göbek üzerinde kıymetli bir tesirle yağ kaybına katkıda bulunur.

4. Yeşil çay için

Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır. Ayrıyeten kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Yeşil çayda bulunan yüksek kateşin düzeyi, beden yağının daha uygun dağıtılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, toksinleri yok etmek ve göbek yağını eritme programınızda başarılı olmak için bu doğal antioksidan kaynağından rahatlıkla faydalanabilirsiniz. En güzel tesir için günde 2-3 bardak yeşil çay tüketebilirsiniz.

5. Diyetinize elma sirkesi ekleyin

Elma sirkesinin sıhhate birçok yararı vardır. Kan şekerini düşürür ve göbek bölgesinde yağ depolanmasını azaltır. Diyetinize dahil etmek yahut yağ kaybına yardımcı olmak için günde 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi alabilirsiniz. Diş minesine ziyan vermemek için tüketmeden evvel suyla seyreltmeyi unutmayın.

6. Daha az şeker yiyin

Şeker, göbek bölgesindeki yağları yok etmek için kesinlikle sonlandırılması gereken bir besindir. Yüksek fruktoz içeriği kalp hastalıkları, obezite ve diyabet üzere birçok hastalığın riskini artırır. İşlenmiş şeker kilo alımının kıymetli bir nedeni olarak kabul edilirken, bal üzere daha sağlıklı şekerler mantıklı bir biçimde kullanılabilir. Birebir formda, çay yahut tatlandırmaya alıştığınız rastgele bir sıvıyı içtiğinizde, şeker kullanmamaya yavaş yavaş alışmak en güzelidir. Aromalı sodalar üzere şekerli içeceklere ek olarak, çoklukla yüksek oranda ek şeker içeren işlenmiş besinlere da dikkat edin.

7. Alkol almayın

Alkol, göbek yağının oluşmasını tetikler ve en büyük yardımcılarından biridir. Yüksek güç içeriği, bel etrafınızı azaltmak istiyorsanız alkolü kaçınmanız gereken bir içecek yapar. Ülkü olanı, alkolü büsbütün bırakmaktır. Dikkatli olun, orta sıra alkol almak bile sıhhatiniz ve kilonuz için berbattır. Alkolün emniyetli bir dozu yoktur, küçük ölçülerde dahi bedene ziyanlıdır.

8. Gerilim düzeyinizi yönetin

Gerilim hormonu olan kortizolün çok fazla salgılanması, göbek yağının depolanmasını tetiklerken, sizi şad eden yiyecekleri yeme isteğini uyarabilir. Sık sık gerilimli durumlar yaşıyorsanız, rahatlamak için vakit bulmaya ve zevk aldığınız aktiviteler yapmaya çalışın. Gerilimli anlarda iştah açıcı yahut zevk verici yiyeceklerin yenmesi, göbek yağını artıracaktır. En düzgünü bu iştahı denetim etmek ve atıştırma muhtaçlığını gidermek için yiyecek seçimlerinizi daha sağlıklı atıştırmalıklara yönlendirmektir. Mümkünse günde 15-20 dakika yürüyüşe çıkın, hoş akvitelerle kendinizi şarj edin ve birebir vakitte gerilim düzeyinizi azaltın.

9. Gereğince uyuyun

Uyku, sıhhatin korunması için kıymetli bir modüldür, lakin birebir vakitte kilo kaybını yahut kilo alımını da tesirler. Uykusuz kalan bireylerin kilo alma riski daha yüksektir. Kâfi ve kaliteli uyku, çok kilo ve göbek yağlarıyla savaşmaya kıymetli ölçüde yardımcı olur.

10. İdman yapın

Göbek yağını tesirli bir formda azaltmak için, diyetin güzelleştirilmesine eşlik edecek daha sağlıklı bir hayat üslubunun benimsenmesi gerekir. Nizamlı idmanlara öncelik verilmelidir. Fizikî aktiviteler kalp atış suratını artırma ve kan sirkülasyonunu düzgünleştirme avantajına sahiptir. Forma girmek için tempolu yürüyebilir, yüzebilir, bisiklete binebilir, koşabilir, ip atlayabilir ve hatta dans edebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.