Fransız Marianne mecmuasına sızdırıldı: Eyfel Kulesi paslandı ve tamire gereksinimi var

Fransız Marianne mecmuasına sızdırılan zımnî raporlara nazaran, Eyfel Kulesinin berbat durumda olduğu sav edildi. Kule 2024 Olimpiyatları’na hazırlık yapmak için yirminci kere boyandı ve 60 milyon avro’ ya mal oldu fakat kulenin üçte birinin sökülmesi ve akabinde tekrar iki kat boya uygulanması gerekiyordu.

‘SONUÇ ACI VERİCİ OLACAK’

The Guardian’ın haberine nazaran kovid’den kaynaklanan gecikmeler ve eski boyada kurşun bulunması kulenin yalnızca yüzde 5’inin onarılması manasına geliyor. Uzmanlar Marianne’e çalışmanın yalnızca kusurları örtmek manasına geldiğini ve en son sonucun acı verici olacağını aktardı.

YILDA 6 MİLYON ZİYARETÇİ GELİYOR

Eyfel Kulesi bir yılda yaklaşık 6 milyon ziyaretçi alarak, Disneyland, Louvre ve Versailles Sarayı’ndan sonra Fransa’da en çok ziyaret edilen dördüncü kültür alanlarından biri pozisyonunda olduğu için Sete isimli şirket kaybedeceği turist geliri nedeniyle kuleyi uzun müddet kapatmak istemiyor.

2010 ve 2016 yılları ortasında yayınlanan raporlarda ise Eyfel Kulesiyle ilgili şu bilgilere yer verildi:
“Sete, Eyfel Kulesi’ne bir defa daha bakmalı ve eskiyen metal yapının test edilmesine odaklanan büsbütün yeni bir bakım siyaseti geliştirmeli.”
“Kulede çatlak ve paslanma tespit edildi.”
“Yapının dayanıklılığı için risk oluşturduğu söylenen 884 yanılgı tespit edildi.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.