Fransa basınında çarpıcı sav: İçişleri Bakanı imamları hudut dışı etmeye hazırlanıyor

Fransa’da Mediapart gazetesinden Lou Syrah tarafından kaleme alınan haberde, Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in, ülkedeki tanınmış Müslüman isimleri hudut dışı etmeye hazırlandığı savına yer verildi.

Haberde ayrıyeten Fransız makamlarının ortalarında önde gelen Müslüman temsilcilerden Ahmed Jaballah ile birçok imamın da bulunduğu çok sayıda kişinin oturumlarını yenilemediği ve kimilerinin “Müslüman Kardeşler” ile iltisaklı üzere gösterilerek “Cumhuriyet düşmanı” olarak lanse edildiklerine dikkat çekildi.

Hükümet yetkililerinin yıllardır çok sağın kullandığı argümanları Müslüman kurum ve şahıslara karşı kullanmaya başladığına işaret edilen haberde, İslamofobi ile uğraş mağdurlarının yeniden Müslümanlar olduğu vurgulandı.

MACRON DEVRİNDE 734 MİSAL HUDUT DIŞI EDİLME OLAYI

Haberde, Danıştay kararından birkaç gün sonra İçişleri Bakanlığı bünyesindeki ünitelerin hudut dışı edilmeleri için ortalarında vaizler, dernek liderleri ve temsilcilerden 100’e yakın ismin bulunduğu bir liste hazırladığı belirtilerek, Fransız Bakan’ın, “Danıştay kararı, bir kişinin, Fransa’da, doğmuş, evlenmiş, çocukları olmuş ve 58 yaşına gelmiş olsa da hudut dışı edilmesine imkan tanıyor” sözleri anımsatıldı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un vazifeye gelmesinden bu yana 72’si son 7 ayda olmak üzere toplam 734 kişinin misal münasebetlerle hudut dışı edildiği hatırlatılan haberde, hudut dışı edilmesi kararı çıkmadan evvel ülkeyi terk ettiği ortaya çıkan İmam Iquioussen’nin, gönderilme münasebetleri ortasında gösterilen “antisemitizm” ya da “kadın düşmanlığı” suçlamalarının hiçbirisinden karar giymediği ve ceza almadığının altı çizildi.

Haberde ayrıyeten Darmanin’in Turcoing Belediye Lideri olduğu seçimlerde ona yardım etmediği için Iquioussen’i bilhassa birinci başta maksada koyduğu tez edildi.

Öte yandan Fransa’da “istenmeyen adam” ilan edilen Mısır asıllı İsviçre vatandaşı düşünür, akademisyen, muharrir ve İslamolog Prof. Dr. Tarık Ramazan da toplumsal medyadan “Fransa’daki durumun laboratuvarda incelenecek bir hal aldığı ve çoğunluğun sessiz kalması nedeniyle İçişleri Bakanı’nı bundan sonra kimsenin durduramayacağı” değerlendirmesinde bulundu.

İMAM HASSAN IQUIOUSSEN OLAYI

İçişleri Bakanı Darmanin, 28 Temmuz’da Twitter’dan yaptığı açıklamada, İmam Hassan Iquioussen’in yıllardır Fransa’nın kıymetlerine karşı, laiklik ve bayan erkek eşitliği unsurlarına alışılmamış nefret söylemi sergilediğini ileri sürmüş ve Fransız topraklarından gönderileceğini söz etmişti.

Iquioussen’in avukatı aracılığıyla başvurduğu Paris İdari Mahkemesi, Bakan Darmanin’nin imamın hudut dışı edilmesine yönelik kararını “özel ve aile hayatını orantısız biçimde ihlal ettiği” gerekçesiyle askıya almıştı.

Darmanin’in idaresindeki İçişleri Bakanlığı, mahkemenin kararına itiraz ederek Danıştaya müracaat yapmıştı.

Danıştay 30 Ağustos’ta mahkemenin kararını bozarak Iquioussen’in hudut dışı edilmesine yeşil ışık yakmıştı.

Kararın akabinde Fransız polisi Darmanin’in talimatıyla acilen imamın meskenine baskın yapsa da Iquioussen’in karardan evvel ülkeyi terk ettiği ortaya çıkmıştı.

Fransa imamı geri getirerek hudut dışı etmek için yakalama kararı çıkarmıştı.

İnsan hakları savunucuları, sabıkası olmayan ve cezası bulunmayan imamın hudut dışı kararına reaksiyon göstermişti.

Başkent Paris’te dün yüzlerce kişi imamın hudut dışı kararını protesto etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.