FBI’ın en çok arananlar listesindeki uyuşturucu kaçakçısı Quintero yakalandı

FBI’ın en çok aranan 10 kaçak listesinde yer alan uyuşturucu kaçakçılığı başkanı Rafael Caro Quintero, Meksika’da güvenlik güçleri tarafından tutuklandı. Quintero, çalılıkların ardına saklandığı sırada Max isimli bir eğitim köpeğinin yardımıyla bulundu.

Meksika Donanma Sekreterliği (SEMAR), Meksika ve ABD hükümetleri tarafından yıllardır aranan uyuşturucu kaçakçılığı örgütü başkanı Rafael Caro Quintero’nun Meksika’nın Sinaloa eyaletinde yer alan Choix kenti etrafında yakalandığını açıkladı. Meksika Cumhuriyet Başsavcılığı ve SEMAR tarafından ortak yürütülen operasyonla Choix kentindeki kırsal bir alanda tespit edilen Quintero, çalılıkların ardına saklandığı sırada Max isimli bir eğitim köpeğinin yardımıyla bulundu.

Reuters haber ajansı, Quintero’nun yakalanmasıyla ilgili bu fotoğrafı paylaştı.

ABD TEŞEKKÜR ETTİ

Olayın akabinde ABD Adalet Bakanı Merrick Garland bir açıklama yaparak Meksikalı yetkililere teşekkür etti. Caro Quintero tarafından 1985’de kaçırılan ve azap yapılarak öldürülen ABD Uyuşturucu ile Gayret Dairesi (DEA) casusu Enrique Camarena’ya atıfta bulunan Merrick, “ABD kolluk kuvvetlerini kaçıran, azap yapan ve öldüren hiç kimse için saklanacak yer yok” sözlerini kullandı. Bakan Garland ayrıyeten Meksikalı yetkililerden Quintero’nun iadesini isteyeceklerini de duyurdu.

Guadalajara Karteli’nin kurucusu 69 yaşındaki Rafael Caro Quintero, DEA casusu Enrique Camarena cinayeti ile suçlanarak 1985 yılında Kosta Rika’da tutuklanmış ve 28 yıl mahpus yattıktan sonra 9 Ağustos 2013 tarihinde özgür bırakılmıştı. Fakat yeniden birebir cinayet sebebiyle 16 Ocak 2015’te bir federal mahkeme tarafından hatalı bulunarak hakkında tutuklama kararı çıkartılmıştı. Quintero’nun yakalanması için başına konulan 20 milyon dolarlık ödül ise şimdiye kadar bir uyuşturucu kaçakçısı için verilen en büyük sayı olmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.