ESK eserleri Tarım Kredi marketlerinde: Yaptığımız indirim fiyatları düşürür

Et ve Süt Kurumu(ESK) tarafından küçükbaş etinde uygulanan indirimin akabinde gözler satış noktalarına çevrildi. Türkiye genelinde 18 mağazayla hizmet veren ESK’nın satışını gerçekleştirdiği eserlere erişimde meşakkat yaşayan vatandaşlar, mağaza sayısının artırılmasına yönelik talepte bulundu. Bunun yanı sıra Türkiye Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Lideri Nihat Çelik ise, ESK’nın gerçekleştirdiği indirimin memnuniyet verici olduğunu lisana getirdi. Yeni Şafak’a konuşan ESK Genel Müdürü Mustafa Kayhan, piyasanın bir müdahaleye gereksinimi olduğunu ve indirimi de öncelikli olarak fiyatları dengelemek gayesiyle gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Mustafa Kayhan

DİĞER FİRMALAR DA İNDİRİME GİDECEK

Et ve Süt Kurumu olarak iki öncelikleri olduğunu söyleyen Kayhan, “Bunlardan birincisi, piyasadaki fiyatlara taraf vermek ikincisi ise canlı stokunu eritmek. Son olarak düzenlediğimiz kampanya da piyasayı şekillendirmeye yönelik bir adım. Besin enflasyonuna karşı olumlu bir iklim oluşturmasını bekliyoruz” tabirlerini kullandı. Uyguladıkları yüzde 25’lik indirimin öteki firmalara da örnek teşkil edeceğini ve fiyatların düşeceğini belirten Mustafa Kayhan, “Bizim kampanyamız öteki firmaları da etkileyerek fiyatları düşürecek. Daha evvel de süreç bu türlü işledi” dedi.

KUZU ETİNİ TARIM KREDİ’DE SATACAĞIZ

Ürün erişimine yönelik düşünceleri ve mağaza planlamalarını da sorduğumuz Mustafa Kayhan, şunları söyledi: “Türkiye genelinde 18 mağazamız var. Satış ağını çeşitlendirmeye yönelik planlamalarımız var. Ayrıyeten ESK’nın kuzu eti eserlerinin de Tarım Kredi Kooperatif Marketlerindeki reyonlarda satılmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor. Çalışmalarımız tamamlandığında, vatandaşlar Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinde eserlerimize erişilebilecek. Her ile mağaza açmayı verimli bulmuyoruz. Bir noktadan sonra değerli bir maliyet kalemi oluşuyor. Temel gayemiz piyasayı şekillendirmek. Üretici fiyatlarını artırırken tüketici fiyatlarını düşürmeye yönelik adımlara öncelik veriyoruz.” Halihazırda sayısı bini bulan Tarım Kredi marketlerinde Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) ürettiği kıyma ve kuşbaşı satılıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin 134 mağazasında ESK’nın ürettiği kuşbaşı ve kıymalara ulaşıldığını görmek mümkün. Eserlerin tüm mağazalara yayılması için ise altyapının geliştirilmesi gerekiyor.

ESK’NIN 18 SATIŞ MAĞAZASI VAR

  Adana Et Kombinası
  Ağrı Et Kombinası
  Ankara Ulus Satış Mağazası
  Ankara Kızılay Satış Mağazası
  Ankara Yüzüncü Yıl (Merkez)
  Ankara Sincan Et Kombinası
  Bingöl Et Kombinası
  Denizli Satış Mağazası
  Diyarbakır Et Kombinası
  Erzincan Tavuk Kombinası
  Erzurum Et Kombinası
  Erzurum Gez Satış Mağazası
  İstanbul Beylikdüzü
  İzmir Satış Mağazası
  Sakarya Et Kombinası
  Sivas Satış Mağazası
  Van Satış Mağazası
  Yozgat Et Kombinası

Nihat Çelik

MALİYETİ ESK ÜSTLENDİ

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Lideri Nihat Çelik, ESK’nın indirimlerinin son derece isabetli bir karar olduğunu söyledi. Yetiştiricilerden koyun ve kuzu alımlarını artırarak fiyatlarda istikrarı müdafaayı hedefleyen ESK’nin muvaffakiyete ulaşmasını arzuladıklarını belirten Çelik, “Biz istiyoruz ki hem yetiştiricimiz hem de tüketicilerimiz kazansın. En azından ortak bir paydada buluşsun. Kuzu eti satış fiyatlarında yapılan indirimin maliyetini ESK üstlenmiştir. Fakat maliyet ögeleri da göz önüne alınarak yetiştiricilerimiz ismine karkas et alım fiyatlarında da gerekli artışların yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.