Dövmeler ve futbolcular, tehlikeli moda!

Futbol dünyasının birçok yıldızı ikonik dövmeleriyle biliniyor. Fakat derinin altındaki mürekkebin atletlere yaşattığı zorluklardan kimsenin pek haberi yok…

Dövmeler, seçkin futbolcuların DNA’sının bir modülü haline geldi. Sergio Ramos, Neymar, Zlatan Ibrahimovic ve Lionel Messi üzere yıldızlar, dövmeleriyle de dikkat çekmeyi başarıyorlar.

Real Madrid’in eski kaptanı Ramos’un 40’tan fazla dövmesi var ve Arjantinli Messi savaşçı stilindeki siyah bacağı ile biliniyor. Lakin dikkat edilmeyen bir husus var. Çok az kişi bu eğilimin sıhhatleri için oluşturduğu önemli risklerin farkında.

Eğer bir sporcuysanız bedeninize dövme yaptırmak size berbat bir oyun oynayabilir. Sıcak çarpması geçirmekten sodyum eksikliğinden olayı mevte (hiponatremi) kadar. Bunun nedeni, derinin altındaki tüm mürekkebin doğal soğutma sistemini sekteye uğratması. Daha az terlersiniz ve hücre değişimi için gerekli bir mineral olan daha fazla sodyum kaybedersiniz. La Razon’dan Ben Trujillo’nun araştırma haberini sizler için derledik…

ALMA KOLEJİ ARAŞTIRDI

Sporcular ve denizciler ortasında dövme modasının yükselişi sonrası mevzuyu araştırmak isteyen Profesör Maurie Joe Luetkemeier liderliğindeki Alma Koleji Fizyoloji Kısmı ulaştığı sonucu açıkladı. Luetkeimeier ve takımı, ekrin ter bezlerine benzeri derinlikte bulunan kalıcı pigment birikintilerinin atletin terleme kabiliyetine müdahale edip etmediğini merak etti.

Analiz etmek için hepsi erkek, sağlıklı ve 21 yaşında olan 10 gönüllüleri vardı. Hepsinin kollarında, omuzlarında, sırtında yahut gövdesinde en az 5.2 santimetrekarelik dövme vardı. Tek kaide, karşı taraftaki derinin pak olmasıydı (yani bir kol dövmeli, başkası değil).

SONUÇLAR SÜRPRİZ YARATTI

19 ile 21 derece ortasındaki bir odada, çeşitli prosedürlerle atletlerin ter atması sağlandı. Sonuçlar sürpriz yarattı. Dövmeli alanlarda santimetrekare ve dakikada yalnızca 0.18 miligram ter üretilirken, mürekkepsiz deride 0.35 miligram ter kaydedildi. Yani ortadaki fark yarım damla ter. Sodyum düzeyleri de çok yeterli değildi. 10 iştirakçiden dokuzu, dövmeli bölgelerdeki terlerde pak alanlara nazaran kıymetli ölçüde daha yüksek sodyum düzeylerine sahipti.

KANSER TEHLİKESİNİ ARTIRIYOR

Hayvan modellerinde, güneşe maruz kaldığında kanserojen olabilecek metaller içeren mürekkepler olduğunu ortaya koyan çalışmalar da var. Sevilla Üniversitesi’nden Dermatoloji Profesörü Julian Conejo-Mir, “Dövmeli beşerler her vakit güneşten korunmak zorundadır. Zira güneş dövmeleri alevlendirmeye çalışır. Lakin UVA ışınlarından bahsetmeye gerek yok, büyük dövmeler üzerinde daha da ziyanlı tesirler yaratabilir” tabirlerini kullandı.

“İLK 15 YAHUT 20 DAKİKA İÇİNDE…”

Laboratuvarda ayrıyeten mürekkebin birtakım kimyasal bileşenlerinin toksik olduğu, hatta birtakım durumlarda kansere neden olduğu görüldü:

“Dövmeler, santimetre kare başına yaklaşık ik miligram mürekkep alır ve bu, tüm sırttaki bir dövme için yüksek bir oran. Beden, birinci 15 yahut 20 dakika içinde dövmenin neredeyse üçte birini emer ve bu mürekkep lenf bezlerine ve makul hücrelere sarfiyat. Toksit bir tesir yaratır. Yani, derinin geniş bir yüzeyine dövme yaptırmak zararsızdır denemez.”

İSTİSNA RONALDO!

Futbolcular ortasında dövme modası yükselişe geçse de, Cristiano Ronaldo bu husustaki az istisnalar ortasında yer alıyor. Portekizli bedenine son derece itina gösteriyor, kıskanılacak bir forma sahip ve bedeninde dövme yok. Manchester United oyuncusunun derisinde tek bir damla mürekkep yok. Pekala, neden? Ronaldo, 2012’deki bir röportajda şu halde açıkladı: “Dövmem yok, bu yüzden daha sık kan bağışlayabilirim.”

Kan bağışı yapmak isteyenler, bir dövme yahut piercing yaptırdıktan sonra tekrar bağış yapmadan evvel en az 4 ay beklemek zorunda. Ronaldo, kan bağışına ek olarak, kemik iliği bağışçısı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.