Doğal gazda yeni rekor hazırlığı! Tam 11 milyar metreküp

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının akabinde uygulanan yaptırımlar nedeniyle doğal gaz problemi yaşayan Avrupa devayı kardeş ülke Azerbaycan’da bulmuştu. 2022 yılının sonunda doğal gaz tedarikinde rekor gaye belirleyen Azerbaycan, gaz arz hacmini 11 milyar metreküpe çıkarması bekleniyor.

Avrupa Birliği Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin Norveç, Cezayir ve Azerbaycan’dan daha fazla boru çizgisi gazı satın alma konusunda ilerleme kaydettiğini söyledi.

Ayrıca Borell, AB’nin, Rusya’nın gaz ithalatındaki hissesinin yılbaşındaki yüzde 40’tan bugün yüzde 20’ye düşürülmesiyle başa çıkmayı başardığını, bilhassa de gaz kullanım hissesi iki katına çıkmış olan daha fazla LNG satın alarak başa çıktığını kaydetti.

DOĞAL GAZDA 11 MİLYAR METREKÜP HEDEFİ

Azerbaycan TAP ve TANAP aracılığıyla 2022’nin sonunda Avrupa’ya gaz arzını 9,1 milyar metreküpe çıkarmayı planlıyor ve 2023’te gaz arz hacminin 11 milyar metreküpe ulaşması bekleniyor.

İmzalanan mutabakatlara ait Borell, “Temmuz ayında, Güçte Stratejik İştirak üzerine bir Mutabakat Muhtırası’nın imzalanmasını memnuniyetle karşıladığımız AB-Azerbaycan İşbirliği Kurulu’na eş başkanlık ettim. Daha uzun vadede, bu çeşitlendirme atağıyla daha fazla ilerleme bekleyebiliriz. Lakin Acı gerçek şu ki, bu kış için Rus dışı kaynaklardan alabileceğimiz ekstra gazın sonlarına yaklaşıyoruz. Bu nedenle, büyük kısmı güç tasarrufundan, yani talep azalmasından gelmek zorunda kalacak” dedi.

ENERJİ MUAHEDESİ İMZALANMIŞTI

18 Temmuz’da Azerbaycan ve Avrupa Komitesi, güç bölümünde stratejik işbirliği konusunda bir mutabakat zaptı imzaladı. Evrak, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen tarafından imzalandı.

AB ve Azerbaycan, güç krizinin ortasında artan gaz arzı konusunda faal diyalog halindeler. AB-Azerbaycan güç işbirliği yeni bir düzeye ulaştı ve Güney Gaz Koridoru çerçevesinde devam ediyor. AB, güç arzının çeşitlendirilmesine büyük ehemmiyet vermektedir ve Güney Gaz Koridoru bu açıdan bilhassa değerlidir.

TANAP DETAYI

Hatırlamak gerekirse, 31 Aralık 2020’de TAP (Trans-Adriyatik Boru Hattı) inşaatının tamamlanmasıyla Azerbaycan, Güney Gaz Koridoru üzerinden Avrupa’ya ticari gaz tedarikine başladı. SGC, Hazar ve Orta Doğu bölgelerinden Avrupa’ya doğal gaz tedarik yolu için Avrupa Komitesi’nin bir teşebbüsüdür. Azerbaycan’dan Avrupa’ya uzanan güzergah, Güney Kafkasya Boru Çizgisi, TANAP ve TAP’tan oluşuyor.

Geçen yıl TAP, Avrupa’ya 8,1 milyar metreküp gaz taşıdı. Azerbaycan, 2022’nin sonunda Avrupa’ya gaz arzını 9,1 milyar metreküpe çıkarmayı planlıyor ve 2023’te gaz arz hacminin 11 milyar metreküpe ulaşması bekleniyor.

KAYNAK: STAR GAZETESİ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.