Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki güvenlik zirvesi sonrası flaş açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı harekat sonrasında Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Zirvesi’ni acil topladı. Zirve 1 saat 50 dakika sürdü. Zirve sonrası yapılan açıklamada Rusya’nın yaptığının kabul edilemez olduğu vurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sırada Ukrayna lideri Zelenski ile bir görüşme gerçekleştirdi

RUSYA’nın Ukrayna’ya yaptığı askeri harekat sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Zirvesi toplantı kararı aldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesinin ele alındığı zirve, 1 saat 50 dakika sürdü.

Zirve sonrası açıklama yapıldı:
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki güvenlik zirvesinde Türkiye’nin, Ukrayna’nın siyasi birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğini sürdüreceği vurgulandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, zirvede, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi ele alındı.

Zirvede, Rusya’nın Minsk mutabakatlarını ortadan kaldıran bu saldırısının uluslararası hukuku ihlal ettiği ve kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Bölge ve dünya güvenliğine de tehdit oluşturan bu saldırının durması için Rusya ve uluslararası platformlar nezdinde bulunulabilecek girişimlerin değerlendirildiği zirvede, Türkiye’nin Ukrayna’nın siyasi birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğini sürdüreceği vurgulandı.

Zirveye, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti TBMM Grup Başkanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme sırasında Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile de telefonla görüştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.