CHP’li Özgür Özel: Bizim istediğimiz vakit adaylarını açıkladılar. Lakin biz kendi istediğimiz vakit adayımızı açıklayacağız

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, bugün TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özel, adaylık tartışmalarına dair açıklamada bulundu.

Özel, “Bazen siyaset, halat yarışı üzeredir. Bizim istediğimiz vakit adaylarını açıkladılar. Ancak biz kendi istediğimiz vakit adayımızı açıklayacağız. Halatı çektik, döküldünüz paldır küldür daima birlikte. Biz size açıklattırdık, sen bize açıklattırabildin mi? O vakit ruhsal iktidar el değiştirdi. Biz, iktidar refleksi gösteren bir partiyiz. AK Parti ile MHP de muhalefet refleksi gösteren bir parti. Seçimi yapacağız, yerleri değiştireceğiz. Millet İttifakı, iktidar olacak. Cumhur İttifakı da çok merak saldığı biçimde muhalefet edecek bize. İstedikleri üzere eleştirecekler” dedi.

Özel, şunları söyledi:

“FAHRETTİN KOCA KENDİ MESLEKTAŞLARINI KANDIRDI, DOLANDIRDI”

 • Meclis’in gündeminde, burada da itirazlarını lisana getiren sıhhat işçileriyle ilgili bir torba yasa var. 15 unsurluk bir teklifle karşı karşıyayız ve çok dokunaklı bir serüvenin çok makus bir noktaya gelmiş sonundayız bugün. Aralık ayıydı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, bizleri de değil, partilerin başkanlarını arayarak şunu söyledi: ‘Doktorlarımız Türkiye’de ekonomik olarak kendilerini geçindiremeyecek durumdalar. Yurt dışına hakikat önemli bir yönelim var. Her gün 7-8-10 hekim yurt dışında çalışmak için evrak talep ediyor ve bizim bunu durdurmak için hekimlere verilmiş bir kelamı tutmamız lazım. Bu mevzuda takviye istiyoruz. Bunu çabucak yapmamız lazım.’
 • Sayın Genel Liderimiz da kendilerine bizlerle görüşmelerini lakin yapılacak her türlü düzgünleştirmeye CHP’nin takviye vereceğini, tabir etmişti. Biz, getirdikleri teklife bakınca şunu söyledik: ‘Evet uzman hekimler, tabipler için tamam lakin sıhhat işçilerinin tamamını kapsamalıdır.’ Ona, ‘Önce bunu yapalım, sonra hepsini yapacağız’ dediler. Meclis’ten o haliyle husus geçti, sonraki cuma gününe çalışma kararı alındı. Ancak dediler ki ‘biz bunu çekeceğiz ve daha düzgününü, sizin dediğiniz eksiklikleri gidererek aralık ayı içerisinde getireceğiz.’ ‘Peki’ dedik. Komiteye çekmelerine imkan tanıdık ancak aralık sonuna kadar kelam vermişlerdi, aralık bitti. Ocak, şubat, mart, nisan, mayıs bitti. Mayıs ayı içinde AK Parti Küme Başkanvekili yapacağız dedi.
 • Nihayet geldi ve gelinen nokta şu: kelam verdikleri iyileştirmelerin hiçbiri yok. Sıhhat işçileri yok, eczacılar yok, veterinerler yok. Aralık ayında hekimlere verilen kelamlardan de geriye gidiş var. Yani uzman doktora yapılacak güzelleştirmenin yarısını geri almışlar. Pratisyen tabibe yapılacak güzelleştirmenin üçte ikisini geri almışlar. Aralık ayında, daha uygununu yapacağız diye çektikleri unsur geçseydi, Aralık’tan beri uzman tabiplere 4 bin küsur liralık uygunlaştırma olacaktı, artık 2 bin liraya düşüyor. Pratisyen tabibe 3 bin 100 lira olacaktı artık bin iki yüz liraya düşüyor. O günden bugüne de yüzde 40 enflasyon var. Bu türlü baktığınızda yani, ‘hakkınız ödenmez’ deyip, haklarını hakikaten ödemedikleri sıhhat işçilerine çok büyük bir haksızlık daha yapıyorlar. Hekimlere uzman tabiplere yapacakları güzelleştirme de dağ fare doğurdu demeyelim artık, resmen Fahrettin Koca, kendi meslektaşlarını kandırdı, dolandırdı.
 • Çünkü, artık sanıyor ki pandemi geriledi, bundan sonra onlara o kadar gereksinim yok. Meğer, sıhhat sisteminde her bir sıhhat işçisine başka ayrı her gün her an gereksinim var. Şayet Türkiye’nin sıhhat altyapısı 1923-24’lere, Hıfzıssıhha kanunlarına, sıhhat hizmetlerinin sosyalizasyonuna, Nusret Fişek’lere ve o günden bugüne sıhhat ordumuzun motivasyonuna, uğraşına, hazırlığına, fedakarlığına sahip olmasaydık Almanya’daki hekim Helga hanım 15. hastada ‘ben bittim, tükendim’ derken 150. hastaya buradaki hekim Hülya hanım bakıyor olmasaydı, kendini feda ederek bakıyor olmasaydı biz perişan olmuştuk. Her şeyi borçlu olduklarımızı, boş sokaklara karşı sarayın balkonunda alkışlayanlar, gün geldiğinde sıhhat işçilerine büyük bir haksızlık yapmışlardır. Bunu görmek gerekiyor.

“AMBULANS SÜRÜCÜSÜ ARKADAŞIMIZ, HASTA HAKLARI DİYE BAĞIRIYORSA ONA CİNNET GEÇİRİYOR DEĞİL DE SAHİDEN NE OLUR DİYE BİR BAKMAK LAZIM”

 • Dün üç saat hastane hastane gezip, onkoloji hastasını dolaştırmaktan kendi yılmış ve gidip bunu Sıhhat Bakanlığı’nın önünde aksiyona dönüştürmüş ambulans sürücüsü arkadaşımız, ‘hasta hakları’ diye bağırıyorsa ona cinnet geçiriyor değil de gerçekten ne olur diye bir bakmak lazım. Bugün iktidar, muhalefet her milletvekili gecenin bir yarısında çalan telefonlarla; ‘yoğun bakımda yer yokmuş, hastamız acilde yardımcı olur musun vekilim’ telefonlarına karşılık veriyorsa bu sistem çöktü demektir. Bursa’daki kent hastanesine ortalama kent merkezindeki bir kişinin taksiyle gidiş dönüşü 250 lirayı bulduysa, vatandaş ben bu çocuğumu nasıl bu hastaneye götüreceğim diye isyan ediyorsa; bu işler çökmüş demektir.
 • Bugün sabah Ankara’da uzman tabipten randevu talebi için aranan yardım sınırı, Ankara’nın dışardaki ilçelerinden randevu veriyor, Ankara içinden randevu veremiyorsa; bu sistem çöktü demektir. Bir sıhhat krizinin tam ortasındayız. Sıhhat işçilerinin özlük haklarını iyileştirmeyerek, sıhhatte şiddet sıkıntısını çözecek akılcıl teklifleri reddederek, tabiplerin meslek örgütleri TTB’yi ötekileştirerek, şeytanlaştırarak; sıhhat meslek alanındaki örgütlü sendikaları yok sayarak ve özel hastanelere hastaları, doktorları de yurt dışına zorlayarak bu ülkede sıhhat hizmet sunumu yaptığınızı tez edemezsiniz.

“FAHRETTİN KOCA, KAMU VİCDANINDA TEMERRÜDE DÜŞMÜŞTÜR”

 • Bir devir sorunun kritikliğinden ve ulusal bir birlikteliğe duyulan muhtaçlıktan Sayın Fahrettin Koca’ya açılan kredi tükenmiş, bitmiş, faizini doldurmuş ve temerrüde düşmüştür. Fahrettin Koca, kamu vicdanında temerrüde düşmüştür. Sıhhat işçileri ondan alacaklıdır. Vatandaş da ondan hesap sormak için sandığı beklemektedir.

“DEFALARCA MERKEZ BANKASI LİDERİ DEĞİŞTİRDİNİZ, SEBEP? ‘LAF DİNLEMİYORDU’”

 • Gelelim AK Parti’nin bir öbür savrulma, bir diğer saçmalama boyutuna. 10 Haziran günü Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla, 12. Kalkınma Planı hazırlıklarıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayınlandı. Genelgeye nazaran, enflasyonla çabada özel ihtisas kurulu kuruyorlar. Bitti, kelamın bittiği yerdeyiz. Bu Meclis’te klâsik bir laftır. Bir iş olmasın istiyorsan komiteye havale et derler. Bugün, AKP enflasyonla çabayı komiteye havale etmiştir. Meğer koskoca Merkez Bankası var. Onun kanunu var. Bir evvelki kalkınma planında da Merkez Bankası’nın bağımsızlığına ve kredibiliteye vurgu var. Nal üzere yazmışlar. Merkez Bankası nedir? Fiyat istikrarından sorumlu kurumdur. Misyonu nedir? Enflasyonla gayrettir. Bunu nasıl yapar? Bağımsız olarak yapar, bağımsız aldığı kararlarla yapar. Siz o günden bugüne ne yaptınız? Tekraren Merkez Bankası lideri değiştirdiniz. Sebep? ‘Laf dinlemiyordu.’

“TÜİK, ARTIK NEYİN FİYATINI TEMEL ALDIĞINI DA AÇIKLAMAKTAN VAZGEÇTİ”

 • Oysa kanunu diyor ki ‘Özerktir, onun bunun lafıyla değil, enflasyonla gayret için bilimin gereği neyse, aldığı eğitimin gereği neyse onu yaparlar.’ E size dediler. Bütün dünyada bir enflasyon sorunu var. Bu enflasyon problemine karşı bütün dünyanın yöneticileri, bunu engellemenin yolunun yanlışsız faiz siyasetleri olduğunu, asla ve asla enflasyonun altında bir faiz vererek bu devirde bunun dizginlenemeyeceğini, bunun dolara yönelmeyi sağlayacağını, doları denetim etmek için dünya kadar Merkez Bankası rezervinin boşu boşuna heba edildiğin ve akılcı bir faiz siyasetiyle, enflasyonun uygun idareyle düşürülebileceğinin söylediler. Sen dedin ki; ‘hayır; faiz sebep, enflasyon sonuç. Ben faizi düşüreceğim ve enflasyonu yeneceğim.’ Bunu söylediği vakitlerde siyaset faizi yüzde 19’du. 2021 Eylül ayında faiz yüzde 19’ken enflasyon da yüzde 25’ti. Alışılmış işletmelerde yüzde 22’den borçlanabilir durumdaydı. Bu yüzde 19’luk faizi, yüzde 14’e çekti ve ticari işletmeler, yüzde 30’la borçlanmaya başladı. Bu borçlanmanın yüzde 50’lere varacağını aklı salim bütün ekonomistler söylüyorlar ve ‘KKM’ diye bir şey çıkartıp bugüne kadar parasını faize yatırmayanları bile faizci yaptılar. ‘Faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ diyordu.
 • Politika faizini düşürdü, enflasyonu yüzde 25’ten yüzde 75’e çıkardı. Yani, dediğin doğruysa ne olması gerekiyordu? Sen faizi düşürdüğünde enflasyonun da düşmesi lazımdı ancak faizi beş puan düşürdün güya, enflasyon üç katına çıktı ve Tansu Çiller periyodunun enflasyonlarıyla baş başa gelmiş, onu aşmış bir noktadayız. Herkes şunu hatılasın, Recep Tayyip Erdoğan, ‘enkaz devraldım’ üzere anlattığı ülkede enflasyon yüzde 29’du. Bugün yüzde 75. Enkaz devraldı üzere anlattığı ülkede üretici fiyatı enflasyonu yüzde 30’du. Bugün yüzde 140’lara geldi. Enflasyon, ‘Tayyip Erdoğan’ı üzmeyen istatistik kurumu’ sayılarıyla, bu sayılarda ilan edilirken enflasyon araştırma kümesi gerçek enflasyonu ki bunların hepsi bağımsız akademisyenler; yüzde 160 olarak hesaplıyor. TÜİK, geçen aylara kadar nasıl hesapladığını söylediği ve eleştirilen yani bulgur yerine pinpon topunun fiyatını temel alan TÜİK, artık neyin fiyatını temel aldığını da açıklamaktan vazgeçti.

“BIRAK O VAKİT NASILSA SEN NE YAPTIĞINI BİLİYORSAN, İŞİNE GELDİĞİNDE İNDİRİRSİN”

 • Yani şu: Mızrak çuvala sığmıyor. Yeni bir çuval getirip üstünü örtmeye çalışıyorlar. Siz buralara bakmayın diyorlar. Ne söylersek inanın, ona nazaran de davranın diyorlar. Bugün gelinin noktada iktidar partisi, enflasyonu düşürmek için gerçek manada hiçbir şey yapmamaktadır. Göstermelik işler yapmaktadır. Enflasyonla gayret edebilmek için buna inanmak gerekiyor. İktidar partisinin takımlarının bu türlü bir maksadı de yok. Yok ki evvelden liyakatsizliklerini eleştiriyorduk lakin artık artık iş, arsızlık noktasına geldi. Bir gün ‘Türkiye’de enflasyon sorunu yok, fiyat artışı sorunu var’ diyebiliyor. Ülkeyi yöneten ve ben ekonomistim diyen cumhurbaşkanı. Bir gün diyorlar ki dış güçler saldırıyor, bununla uğraş ediyoruz. Öbür gün diyor ki ne yaptığınızın farkındayız. Büyümek için yüksek enflasyonu tercih ediyoruz. Büyümek için yüksek enflasyonu tercih ediyorsan, neden enflasyonla çaba için ihtisas kurulu kuruyorsun? Bırak o vakit nasılsa sen ne yaptığını biliyorsan, işine geldiğinde indirirsin. Dolar 18 liraya yanlışsız giderken; ‘yeni Çin biz olacağız, yüksek dolara, yüksek ihracat geliri’ diyordunuz. Sonraki gece, KKM icat edip süreksiz olarak 11 buçuk liraya hakikat niyet, doları düşürmekle övünüyordunuz.

“SİYASAL İKTİDARIN EL DEĞİŞTİRMESİ, AN SIKINTISIDIR, BİRİNCİ SEÇİMDEDİR”

Özel, Erdoğan’ın CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na “adaylığını ya da adayını açıkla” istikametindeki davetini yinelemesinin hatırlatılması üzerine ise şunları söyledi:

 • Bir Cumhurbaşkanı adayının vakit geçtikçe yer ve prestij kaybetmesinden bahsedeceksek, anketlere bakınca, bunun en yalın Recep Tayyip Erdoğan. Tek adam rejimine geçtiğinden beri daima taban ve prestij kaybediyor. Daima vazife onayı düşüyor.
 • Bizi konuşuyorlar. Hepsi bizi konuşuyorlar. Dün, Devlet Bahçeli; prompterdan okuyarak sayfalarca; CHP’ye iftira, hakaret, küfür… Yanıt verdim mi? Vermedim. Neden? Zira, karşılık verilecek seviyede açıklamalar değil.
 • Ama olumlu tarafı şu: Şayet bir ülkede iktidar partisi ve partileri, muhalefete muhalefet ediyorlarsa o ülkede ruhsal iktidar el değiştirmiştir. Siyasal iktidarın el değiştirmesi, an sorunudur, birinci seçimdedir. Olağanda, muhalefet iktidarla meşgul olur ve onları eleştirir; iktidar, işine, icraatına bakar. Gerekirse tenkitlere de yanıt verir. Lakin nasıl bir iktidar partisi ki ve nasıl bir küçük ortak ki işleri güçleri bizi konuşmak. Bu hoş. Bizi konuşmaları yeterli. Bir de bu ortada, artık tabelada bir değişiklik var. Bazen siyaset, halat yarışı üzeredir. İki taraf birlikte asılır. Biz ortaya bir çizgi çekmiştik. İki taraf da şunu soruyordu, karşı tarafa? ‘Cumhurbaşkanı adayınız kim, açıklamadınız.’ Biz çektik, onlar çekti. Biz çektik onlar çekti. Onlar geldi. Bizim istediğimiz vakit adaylarını açıkladılar. Lakin biz kendi istediğimiz vakit adayımızı açıklayacağız. Kendi yanlışsız bulduğumuz vakitte açıklayacağız. Gelmeyeydin. Halatı çektik, döküldünüz paldır küldür daima bir arada.

“19 YILDIR HER ŞEYİ SEN BİLİRSİN YA O ADAYI DA BİZ BİLECEĞİZ”

 • Şimdi kalkmışlar, ucundan tutuyor, ‘bir daha oynayalım, adayınızı açıklayın.’ E siz düştünüz. Biz size açıklattırdık, sen bize açıklattırabildin mi? O vakit ruhsal iktidar el değiştirdi. Biz, iktidar refleksi gösteren bir partiyiz. AK Parti ile MHP de muhalefet refleksi gösteren bir parti. Bu ilanihaye sürmez. Siyasette bu yok. Herkes; yerini, yurdunu, misyonunu bilecek. Seçimi yapacağız, yerleri değiştireceğiz. Millet İttifakı, iktidar olacak. Cumhur İttifakı da çok merak saldığı biçimde muhalefet edecek bize. İstedikleri üzere eleştirecekler. Onları kısıtlamadan, burada yaptıkları basın toplantılarını Anadolu Ajansı’nda sansürlemeden vereceğiz. Bütün basın toplantılarını onlar alacak. Bol bol tenkit yapacaklar. Türkiye’nin en muhalif kanalı olarak A Haber’i izlemek için sabırsızlanıyoruz. En muhalif kanal olacak. Yeni Şafak ile Sabah’ın, o birinci günlerdeki yarışını; kusur bulmak için, taze taze bakanların beyanlarında açık aramak için o denli büyüteçle bakışlarını zevkle izleyeceğiz. O günler geliyor. Madem bu kadar muhalefete meraklısınız, koyun sandığı geçin muhalefete.
 • Bize diyor ki, ‘seçim isteği yok.’ Daha ne yapmam lazım. Biz seçime dünden razıyız, bugünden hazırız. 360 lazım. İki elle oy vereceğiz. Getirin önergeyi. Cumhurbaşkanı karar verirse de oluyor. AK Parti ve MHP’ye 20 milletvekili, 30 milletvekili takviye verirse de oluyor. Tam takım burada olacağız? Genel liderimiz dahil, haftaya salı gelecek erken seçim önergesine, tam takım takviye vereceğiz, hodri meydan. Erken seçim talebimiz yokmuş. 19 yıldır her şeyi sen bilirsin ya o adayı da biz bileceğiz. Biz belirlediğimiz vakitte açıklayacağız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.