Bu bir korku filmi değil: ABD’nin Florida eyaleti, salyangoz istilası nedeniyle zor günler yaşıyor

Afrika salyangozlarının boyu 20 santimetreye kadar ulaşabiliyor ve son derece açgözlü olduklarından dolayı bitki örtüsüne büyük zarar veriyorlar. Sadece bitki değil, kemikler ve leşleri bile çiğneyebiliyorlar. Bir taraftan da Angiostrongylus cantonensis (fare solucanı) parazitini taşıdıklarından dolayı insan sağlığı için tehdit teşkil ediyorlar.

İtlaf edilmesi oldukça zor olan bu salyangozlar ABD’nin Florida eyaletinde ilk defa 1969’da görülmüş ve tamamen temizlenmesi altı yıl sürmüştü. 2011’de tekrar geldiler ve 10 yıl kadar hayatta kaldılar. Dört aylık olduklarında üremeye başlıyorlar ve birkaç yıllık ömürleri boyunca binlerce yumurta yumurtlayabiliyorlar. Çöplere veya araçlara yapışarak binlerce kilometre öteye göç edebiliyorlar. Kendilerini toprağa gömüp saklanarak bir yıl boyunca bekleyebiliyorlar.

Ve bu küçük “canavarlar” şimdi bir kez daha Florida’nın başına bela olmuş durumda. Öyle ki, Florida eyaletinin New Port Richey kasabası, dev Afrika salyangozlarının istilası altında kaldı ve 24 Haziran itibarı ile karantinaya alındı.

Bahçelerinde bu salyangozları gören herkesin fotoğrafını çekip belediyeye başvurması isteniyor. Bu istilanın ne zaman biteceğini ise şu anda kimse tahmin edemiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.