Bomba Sığınağı Olarak İnşa Edilen Ancak Şu An 1 Milyondan Fazla Kişinin Yaşadığı Çin’in İlginç Yeraltı Şehri

Yeraltı sığınaklarını mutlaka duymuşsunuzdur. Çin de nükleer bir savaşa gireceğini düşünerek oldukça kapsamlı bir sığınak inşaa etmiş ancak işler hiç de beklendiği gitmemiş. Çin’in Pekin şehrinde bulunan bu sığınağın hikayesi ve detayları için…?

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=qH1Ez…

Çin’in Pekin şehrinde ilginç bir yeraltı yapılanması bulunuyor.

Yeraltı Şehri adı verilen bu yapı Soğuk Savaş döneminde inşa edilen bir bomba sığınağı aslında. İnşaatına 1969 yıllında başlanmış ve 1979 yılında tamamlanan bu sığınağın hikayesine gelin bakalım.

Çin, Sovyet ilişkilerinin kötüleşmesi sonucu Sovyetler Birliği ile bir nükleer savaş yaşanacağını düşünüyordu.

1969’da yaşanan Sovyet-Çin geriliminde Çin Komünist Partisi başkanı Mao Zedong Yeraltı Şehri’nin inşa edilmesini emretti. Yeraltı Şehri nükleer, biyokimyasal ve konvansiyonel saldırılara dayanacak şekilde tasarlanmıştı. Sığınak Pekin halkını koruyacak ve şehre bir saldırı olması durumunda hükümet yetkililerinin tahliyesine izin verecekti. Hükümet, tüneller tamamlandığında Pekin’in altı milyon sakininin tamamını barındırabileceğini iddia etti.

Yeraltı Şehri’nin tünelleri, yüzeyin 8 ila 18 metre altından geçiyor.

Bir zamanlar sığınakların 90 girişi vardı ve bunların tümü Qianmen’in ana caddeleri boyunca uzanan dükkanlara gizlenmişti. O zamandan beri girişlerin çoğu yıkıldı veya yeniden inşa edilmek üzere kapatıldı.

Sığınakta restoranlar, klinikler, okullar, tiyatrolar, fabrikalar, paten pisti, tahıl ve yağ depoları ve mantar yetiştirme çiftliği gibi tesisler bulunuyordu.

Ayrıca gerektiğinde su kuyularının kolayca açılabileceği yaklaşık 70 potansiyel alan vardı. Tünel sakinlerini zehirli gazlar ve biyokimyasal saldırılardan korumak için kapatılabilen 2 bin 300 şaftlı ayrıntılı havalandırma sistemleri kuruldu.

Yeraltı yapısının gerçek boyutu bilinmiyor ancak tünellerin Pekin’in çeşitli simge yapılarının yanı sıra Zhongnanhai, Büyük Halk Salonu gibi önemli hükümet binaları ve hatta Çin’deki askeri üsleri birbirine bağladığı tahmin ediliyor.

Ayrıca her konutun bir zamanlar yakınlarda tünellere açılan gizli bir gizli kapısı olduğu da söyleniyor. Bir nükleer saldırı olması durumunda plan, Pekin nüfusunun yarısını yeraltına, diğer yarısını da Western Hills’e taşımaktı.

Tüneller, okul öğrencileri de dahil olmak üzere 300 binden fazla vatandaşın gönüllü katılımıyla inşa edildi.

Hatta bazı kısımlar herhangi bir ağır makine yardımı olmaksızın kazılmıştı. 10 yıl sonra proje bittiğinde ise artık ortada ne bomba ne de biyokimyasal tehdit bulunmuyordu. Yani bu yeraltı şehri asıl amacıyla hiç kullanılmadı.

1976’da Mao Zedong’un yerini alan Deng Xiaoping Çin’in ekonomisini genişletmeye amaçlıyordu ve bu yeraltı şehrinin ticaret için kullanılmasına karar verdi.

Yavaş yavaş bu yeraltı şehri marketlere, ofislere ve çok uygun fiyatlı konaklama yerlerine dönüştü. Şu an 1 milyondan fazla insan Pekin’in altındaki bu yenilenmiş bomba sığınıklarında yaşıyor. Sıkışık ve penceresiz olan bu konaklama yerlerini ise genellikle Pekin’e yeni bir hayat kurmak için gelen ve konaklamaya çok fazla para harcamak istemeyen kişiler tercih ediyor.

Burada kalan kişiler bunu gizli gizli yapmak zorunda.

Çünkü Çin hükümeti yeraltı şehrinde tam zamanlı yaşamayı yasaklıyor. Yerel polisler ise genellikle görmezlikten geliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*