Bir dönemin sonu: Alexa bugün kapanıyor!

ABD merkezli Alexa Amazon çatısı altındaki şirketler arasında yer alıyor. Alexa Toolbar adlı yazılımı kullanan kişiler ise tüm dünyadaki web sitelerine ait -trafikleri başta olmak üzere- bilgileri görüntüleyebiliyor. Fakat Amazon, artık bu hizmetine son veriyor. Bugün itibariyle Alexa kapanıyor.

Amazon ilk çeyrek verilerini açıkladı: Hisselerde hızlı hareketlilik!

Alexa kapanıyor: İşte Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 50 sitesi!

Yaklaşık 25 yıldır aramızda olan Alexa artık kapanıyor. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitelerine baktığımızda ise ilk 5’te herkesin tahmin edebileceği üzere Google, YouTube, Facebook, Twitter ve Instagram yer alıyor.

Hemen ardında ise alışveriş siteleri, haber siteleri, ve diğer sosyal medya platformları bulunuyor. Aylık 10 milyonu aşan tekil ziyaretçi sayısı ve yaklaşık 30 milyona yakın sayfa gösterim değerleriyle Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesi olan ShiftDelete ise yarışı ilk 50 içerisinde tamamlamayı başardı.

Buna ek olarak Alexa’nın çatı şirketi Amazon’un alışveriş sitesinin Türkiye sıralamasında 32. sırada, Microsoft’un 35, Reddit’in ise 37. sırada olduğunu belirtelim. Ayrıca devlet kurumlarının resmi siteleri de yine bu listede yer alıyor.

Alexa kapanıyor

Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sitesi olan meb.gov.tr 45, e-Devlet’e giriş yaptığımı turkiye.gov.tr ise 13. sırada bulunuyor. Tabii bu sıralamanın aktif trafiğe göre sürekli olarak değiştiğini de belirtelim. Zira pek çok kişinin severek kullandığı Vikipedi şu anda 13. sırada yer alıyor. Fakat ekran görüntüsünü aldığımız sırada 17. sırada bulunuyordu.

Alexa Toolbar neleri gösteriyor?

Dünya ve ülke sıralamasıOrtalama yükleme süresiEn çok ziyaretçi aldığı kelimelerEn çok ziyaret edilen sayfalarıOrtalama ziyaret süresiVirüs bakımından güvenilir olup olmadığıBenzeri sitelerInternet Archive kayıtları ile sitenin geçmişi

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.