Bingöl’de ‘usulsüz engelli raporu’ operasyonu: 4 tutuklama

Bingöl’de, adapsız engelli raporu düzenleyerek ‘kamu kurum ve kuruluşlarının ziyanına dolandırıcılık’ suçlamasıyla 7 Haziran’da gözaltına alınan ve ortalarında Bingöl Devlet Hastanesi çalışanlarının da olduğu 25 şüpheliden, 4’ü tutuklandı.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, ‘suç işlemek hedefiyle örgüt kurmak, yönetmek yahut üye olmak’ ve ‘kamu kurum ve kuruluşlarının ziyanına dolandırıcılık’ hataları ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, adapsız engelli raporu düzenleme olaylarına karışanlarla ilgili çalışma başlatıldı.

Usulsüz rapor alan yahut almaya çalışanlardan kimilerinin olayı organize eden şüphelilere yahut 3’üncü bireyler ismine açılmış banka hesaplarına para gönderdiği, bu kapsamda şüphelilerin de elde ettikleri maddi menfaat, yapılan yazışmalar ile ortaya çıkarıldı.

Bu doğrultuda düzenlenen engelli raporlarının kullanılmasıyla indirimli araç alma, engelli maaşı bağlanması, bakım fiyatı müracaatları, malulen emekli olma, askerlik için çürük raporu alma ve indirimli elektrik-su aboneliği üzere, devletin engellilere sağladığı kolaylıklar inceleme altına alındı.

Belirtilen raporların düzenlenmesinde usulsüzlük yapan, aracılık eden yahut bu istikamette talepte bulunanlar tespit edildi. Birinci tespitler doğrultusunda Vilayet Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Cürümlerle Gayret Şube Müdürlüğü gruplarınca 7 Haziran’da gerçekleştirilen operasyonda ortalarında Bingöl Devlet Hastanesi çalışanlarının da bulunduğu 25 kuşkulu gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüphelilerden 15’i tabirlerinin akabinde hür bırakıldı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde bugün adliyeye sevk edilen şüphelilerden 4’ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. 6 kuşkulu ise isimli denetimle özgür bırakıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.