Belçika’da emekçiler greve gitti

Belçika’da çalışanlar, artan besin ve güç fiyatları karşısında fiyatların uygunlaştırılması talebiyle greve gitti.

Belçika’daki bütün personel sendikalarının daveti üzerine greve giden binlerce çalışan, Brüksel’in merkezindeki Monnaie Meydanı’nda bir ortaya geldi.

İşçi sendikaları temsilcileri, meydanda yaptıkları konuşmada, güç fiyatlarının makul düzeylere indirilmesini ve fiyatların ömür maliyetindeki artış düzeyinde yükseltilmesini istedi.

Sendikaların kırmız, mavi ve yeşil renkte kıyafetlerini giyen binlerce emekçi, ana yolları kullanarak ve sloganlar atarak Belçika Patron Federasyonu önünden yürüdü. Protesto, Mont des Arts Meydanı’nda son buldu.

Göstericiler, “Yakıt alamıyoruz”, “Maaşımız yetmiyor”, “Krizdeyiz”, “Hayat çok pahalı”, “Vergiler artıyor ancak fiyata artırım yok”, “Enerji çok pahalı” yazılı afiş ve pankartlar açtı.

Protestocular, bilhassa güç kriziyle birlikte alım güçlerinin azaldığına dikkati çekerek, fiyatların derhal yükseltilmesini istedi.

Protestoya katılan Nic Gortz, “Maaşım, kira ve güç faturalarına yetmiyor” dedi. “Maaşım 1300 avro. 700 avro kira ödüyorum. Güç faturam 650 avro oldu. Aya hesabımda eksi 50 avroyla başlıyorum” diyen Gortz, çocuğunu beslemekte zorlandığını söyledi.

İnsanların çok kızgın olduğuna dikkati çeken Gortz, güçte fiyat artışının engellenmesi ve fiyatların artırılması gerektiğini vurguladı.

Göstericilerden Riet Vandeputte de, “Belçika’da güç fiyatları çok yüksek ve fiyatlarımız yükselmiyor” diye konuştu.

Siyasetçilerin bu durumu anlamaları ve güç fiyatlarının sonlandırmaları gerektiğini belirten Vandeputte, “Çalışanlar için bu kış çok sıkıntı gelecek.” sözünü kullandı.

Emeklilerin de güç durumda olduklarını anımsatan Vandeputte, yıllarca çalışan emeklilerin meskenlerini ısıtacak parası kalmadığına dikkati çekti.

Vandeputte, ücretelerin ve emekli aylıklarının derhal yükseltilmesi gerektiğini söz etti. Grev nedeniyle Brüksel’deki toplu ulaşımda da aksamalar yaşandı.

Çalışanların büyük kısmının greve katılması nedeniyle kentin metro, tramvay ve otobüs seferleri azaltıldı.

Son aylarda Belçika’da güç ve besin fiyatlarındaki artış enflasyonu süratle yükseltti.

Belçika’da enflasyon, ağustosta yüzde 9,94 ile 1976 yılından beri ölçülen en yüksek düzeye ulaşmıştı.

Ülkede enflasyondaki yükselişin ana nedeni ise güç oldu. Belçika’da ağustos ayında 1 yıl öncesine kıyasla doğal gaz fiyatı yüzde 106,9, elektrik fiyatı yüzde 57,2, kalorifer yakıtı fiyatı yüzde 52,6 artış gösterdi. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.