Bakan Kurum: 4 milyon metrekare ofis konuta dönüştürülecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 4 milyon metrekare arz fazlası ofisin konuta dönüştürüleceğini duyurdu. Kurum, “Bu, 50 bin yeni konut demek” dedi.

Ofis- büro maksatlı yapı kullanma müsaadesi düzenlenmiş olan yapılarda, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar sonuçlanmak kaydı ile konut kullanım oranı yüzde 80’i geçmeyecek biçimde tadilat ruhsatı düzenlenebilecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kelam konusu karar ile 4 milyon metrekare arz fazlası ofisin konuta dönüştürüleceğini duyurdu.

Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“İstanbul’da yaklaşık 1.5 milyon, ülke genelinde 4 milyon metrekare arz fazlası nedeniyle kiralanamayan ya da satılamayan ofis, konuta dönüştürülecek. Bu, 50 bin yeni konut demek! Yönetmeliğimiz yayımlandı. Güzel olsun.”

TADİLAT RUHSATI DÜZENLENEBİLECEK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın planlı alanlar imar yönetmeliğinde değişiklik yapan yönetmeliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanmıştı.

Yönetmelikle ilgili yönetmeliğe eklenen süreksiz hususa nazaran, imar planında “ticaret + konut” olarak belirlenmiş alanlarda bugünden evvel ofis- büro emelli imaline başlanmış ve yapı kullanma müsaadesi düzenlenmiş yapılarda, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar sonuçlanmak kaydıyla konut kullanım oranı yüzde 80’i geçmeyecek biçimde kullanım hedefi değişikliğine yönelik tadilat ruhsatı düzenlenebilecek.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.