Azınlık raporu sineması gerçek oldu! Yapay zekâ mümkün cürümleri 1 hafta evvelden iddia ediyor

ABD’deki Şikago Üniversitesi’nden bir küme araştırmacı yapay zekâ  için yeni bir model geliştirdi. 92 metrekarelik alan içerisinde gelecekteki olayları varsayım etmesi için tarihî hata dataları kullanılarak yapay zekânın cürmü kestirim etmesi sağlandı. Bu sistem hatalıların kabahati işlemeden evvel tespit edildiği Azınlık Raporu sinemasını hatırlattı.

Yapılan çalışma geçtiğimiz hafta Nature Human Behaviour isimli bilimsel dergide  “Event-level prediction of urban crime reveals a signature of enforcement bias in US cities” (Kentlerdeki hatanın olay seviyesinde öngörülmesi, ABD kentlerinde uygulamadaki taraflılığın bir işaretini ortaya koyuyor) ismiyle yayınladı. 

Şikago Chicago Üniversitesi’nde çalışan data bilimci ve toplumsal bilimciler, şiddet ve mülkiyet hatalarındaki kamusal bilgilerden vakit ve coğrafik pozisyonlara ilişkin kalıpları öğrenerek hatası evvelden kestirim eden algoritma, gelecekte işlenecek cürümleri bir hafta evvelce yaklaşık %90 doğrulukla iddia edebiliyor.

Model ile elde edilen bilgiler, Şikago Belediyesi’nden alınan ve iki geniş kategoride rapor edilen olayların yer aldığı tarihî bilgilerle test edilip doğrulanmış. Kategoriler şiddet hatalarını (cinayet, hücum ve darp) ve mülkiyet hatalarını (soygun, hırsızlık ve araç hırsızlığı) kapsıyor. 

SOSYOEKONOMİK DURUMU YÜKSEK MUHİTLERDE TUTUKLANMA ORANI FAZLAYKEN DÜŞÜK MUHİTLERDE TUTUKLANMA ORANI ÇOK DAHA AZ

Araştırmacılar, başka bir modelde ise polislerin suça verdiği karşılıkları inceleyerek olaylardan sonra gerçekleşen tutuklanma sayılarını etti. Tahlil soncunda daha güçlü bölgelerde işlenen cürümlerin daha fazla tutuklanmayla sonuçlanırken, dezavantajlı muhitlerde tutuklanma sayısının düştüğü tespit edildi. Araştırma sonucunda kanunlar uygulanırken önyargılı davranıldığını saptandı.

Çalışmanın baş müellifi Ishanu Chattopadyay, “Sistemi zorladığınız vakit, güçlü muhitte işlenen suça cevaben daha fazla kişiyi tutuklamanın daha fazla kaynak gerektirdiğini ve polis kaynaklarının daha düşük sosyoekonomik statüye sahip alanlardan çekilmesine sebep olduğunu gördük.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.