Adalet Bakanı Bozdağ: Haksız tahrik indirimi üzerine çalışıyoruz

ANKARA – Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in katili Cemal Metin Avcı’ya verilen “haksız tahrik” indirimi tartışmaları da beraberinde getirdi. “Haksız tahrik” indiriminin yine düzenlenmesi için talimat veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kabine Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularına cevap verdi.

Haksız tahrik indirimi üzerine çalıştıklarını tabir eden Bakan Bozdağ, “Tartışmaya açtık. Tartışılacak bu husus değerli bir bahis. Milletlerarası hukuka bakıyoruz. Oralarda nasıl yürütülüyor” dedi.

‘BİRAZ VAKİT ALACAK’

Kademeli formülü incelediklerini, bütün Avrupa’ya bakacaklarını belirten Bozdağ, “Dünyada her ülkede tahrik var da nasıl yapıyorlar, fark var mı, ona bakıyorlar. İnceledikten sonra çıkacak. Oralarda nasıl, onları bir görelim. Ondan sonra karar vereceğiz” diye konuştu.

Bu mevzuda bütün tartışmacıları takip ettiklerini, Türkiye’deki ceza usulcülerinden görüşler topladıklarını belirten Bozdağ, çalışmanın tamamlanma müddetine dair, “Zaman alacak. Çok kıymetli bir mevzu. Bu periyoda yetişmez. Yeni yasama devrine kadar biter” dedi ve kelamlarını şöyle sürdürdü: “Bizim için değerli olan mukayeseli hukuk. Öteki ülkeler mevzuya nasıl bakıyor, nasıl uyguluyor, oraları gördükten sonra bir kıymetlendirme yapacağız. Haksız tahrik her ülkede olan, yüzlerce yıldır uygulanan kuruluş. Bizim önemli bir değerlendirmeye gereksinimimiz var. Biraz vakit alacak. Çalışacağız. Şu anda yapacağımız bir düzenleme yok lakin çalışıyoruz.” (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.