ABD’den Ukrayna’ya 3 milyar dolarlık yeni silah yardımı

ABD Lideri Joe Biden, “Bağımsızlık Günü” münasebetiyle Ukrayna’ya 2,98 milyar dolarlık silah ve savunma yardımı yapacaklarını duyurdu.

Biden, Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü nedeniyle yayımladığı iletide, Ukrayna halkını tebrik ederek “Son 6 ayda Ukraynalılar sıra dışı yürekleri ve özgürlüğe bağlılıkları ile tüm dünyaya ilham oldu. Rusya’nın tam ölçekli işgali karşısında dik ve sağlam durdurdular.” tabirlerini kullandı.

Ukrayna’nın bağımsızlık ve egemenliğinin her vakit korunacağını ve bu istikametteki gayretlerinde, ABD’nin Ukrayna halkına dayanağını sürdüreceğini belirten Biden, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar Ukrayna’ya yönelik en büyük savunma yardımı paketimizi açıklamaktan gurur duyuyorum. 2,98 milyar dolarlık silah ve mühimmat Ukrayna’ya verilecek. Bu yardım ile Ukrayna hava savunma sistemlerine, füze sistemlerine, cephaneliklere, havasız insan araçlarına, radarlara sahip olabilecek.”

Biden, son 6 ayda Rusya ile savaşta binlerce kişinin öldüğüne ya da yaralandığına, milyonlarca kişinin ise göçmen durumuna düştüğüne işaret ederek tıpkı vakitte bu süreçte Ukrayna halkının kendi bağımsızlıkları için olan çabalarını de güçlendirdiğinin altını çizdi.

Biden idaresi vazifeye geldiği Ocak 2021’den bugüne kadar Ukrayna’ya 10,6 milyar dolarlık savunma yardımı sağladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.