ABD-Çin kriziyle ilgili Rusya’dan tansiyonu yükseltecek açıklama

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’a ziyareti nedeniyle başlayan ABD-Çin ortasındaki tansiyona dair Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Çin egemenliğini korumak için tedbir alma hakkına sahip” denildi.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’a ziyareti nedeniyle ABD-Çin ortasında başlayan tansiyona dair Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Pelosi’nin Tayvan’a ziyareti provokasyon olarak nitelendirilerek, “2 Ağustos’ta ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, Tayvan’ı ziyaret etti.

Ziyaretini, ABD’nin, Çin Halk Cumhuriyeti’ni kapsamlı bir halde kuşatma tarafındaki agresif çizgisinin ruhunda açık bir provokasyon olarak görüyoruz. Tayvan Boğazı’nın iki tarafı ortasındaki münasebetlerin büsbütün Çin’in iç sorunu olduğuna inanıyoruz. Çin tarafı, Tayvan konusunda egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için gerekli tedbirleri alma hakkına sahiptir” denildi.

“TAYVAN’IN ÇİN’İN AYRILMAK BİR MODÜLÜ OLDUĞU GERÇEĞİYLE HAREKET EDİYORUZ”

Çin’i temsil eden hükümetin Pekin’de bulunduğunun altı çizilen açıklamada, “Rusya’nın unsurlu duruşu değişmiyor. Biz yalnızca bir Çin olduğu, Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin tüm Çin’i temsil eden tek yasal hükümet olduğu ve Tayvan’ın Çin’in ayrılmaz bir modülü olduğu gerçeğiyle hareket ediyoruz” tabirleri kullanıldı.

Rusya ve Çin önderlerinin geçtiğimiz 4 Şubat’ta gerçekleştirdiği dorukta ilan edilen ortak mutabakata nazaran Rusya’nın Çin’in toprak bütünlüğüne hürmet gösteren bir kararı ilan ettiği de hatırlatılan açıklamada, “Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin, Memleketler arası Münasebetlerin Yeni Bir Çağa Girmesi ve Global Sürdürülebilir Kalkınma Bahisli Pekin Ortak Bildirisi’nde, Rus tarafı ‘Tek Çin’ prensibine bağlılığını bir defa daha teyit etti ve adanın rastgele bir biçimde bağımsızlığına karşı çıktı. Washington’u, bölgesel istikrarı ve memleketler arası güvenliği baltalayan hareketlerden kaçınmaya ve artık Amerikan hegemonyasına yer olmayan yeni jeopolitik gerçekliği tanımaya çağırıyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.